Rosyjscy przywódcy mają być osądzeni za zbrodnie w Ukrainie. Powstanie specjalny zespół

Autor:
ms
/ prpb
Źródło:
PAP
Przedmieścia Chersonia po rosyjskim ostrzale
Przedmieścia Chersonia po rosyjskim ostrzaleChersońska Obwodowa Administracja/Telegram
wideo 2/9
Chersońska Obwodowa Administracja/Telegram Przedmieścia Chersonia po rosyjskim ostrzale

W Hadze powstanie Międzynarodowe Centrum Ścigania Zbrodni Przeciwko Ukrainie. Jak przekazał Polskiej Agencji Prasowej Prokurator Krajowy Dariusz Barski, zadaniem zespołu będzie zbieranie dowodów zbrodni popełnionych przez rosyjskich przywódców. - Chcemy, żeby ponieśli oni odpowiedzialność za napaść na Ukrainę - powiedział Barski.

Prokurator Barski uczestniczył w ostatnich dniach we Lwowie w spotkaniach wspólnego międzynarodowego zespołu śledczego do spraw zbrodni wojennych popełnianych przez Rosjan na Ukrainie. W rozmowie z PAP poinformował, że w sobotę zespół ten podjął decyzję o utworzeniu nowego organu, który zajmie się rozliczeniem przywódców rosyjskich odpowiedzialnych za trwającą agresję.

- Powołaliśmy organ prawny Międzynarodowe Centrum Ścigania Zbrodni Przeciwko Ukrainie z siedzibą w Hadze. Zadaniem tego organu będzie udokumentowanie, zdobycie dowodów na sprawców, którzy spowodowali zbrodnię agresji napastniczej. Chodzi o decydentów rosyjskich, którzy podejmowali decyzje polityczne, wojskowe, ale także ekonomiczne. Chcemy, żeby ponieśli oni odpowiedzialność za zbrodnie napaści na Ukrainę - powiedział Barski.

W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy >>>

Chcą rozliczyć rosyjskich przywódców za napaść na Ukrainę

Jak dodał, właśnie rozliczenie przywódców rosyjskich odpowiedzialnych za napaść na Ukrainę będzie głównym celem prac nowego zespołu. - Organ ten będzie szukał dowodów na sprawców kierowniczych. Chodzi przede wszystkim o przywódców, ale nie tylko. W zainteresowaniu zespołu będzie też podżeganie i pomocnictwo do popełnienia zbrodni agresji - oświadczył prokurator.

Międzynarodowe Centrum Ścigania Zbrodni Przeciwko Ukrainie będzie miało swoją siedzibę w Hadze. Na początku funkcjonowania w jego skład wejdzie 10 prokuratorów. Zespół ten będzie finansowany przez kraje członkowskie i UE. Według prokuratora Barskiego nowy organ może rozpocząć pracę w lipcu.

Polscy śledczy zbierają dowody na rosyjskie zbrodnie wojenne

Pod koniec marca 2022 roku Ukraina, Litwa i Polska utworzyły wspólny zespół śledczy w związku z napaścią Rosji na Ukrainę. Później do zespołu tego dołączyły Estonia, Łotwa, Słowacja, Rumunia i Międzynarodowy Trybunał Karny. Współpracę z tym zespołem rozpoczyna też prokuratura amerykańska. Polscy śledczy gromadzą w tym postępowaniu dowody na rosyjskie zbrodnie wojenne, zbierając zeznania świadków głównie na terytorium Polski. Zebrane materiały dowodowe mają posłużyć do osądzenia sprawców zbrodni zarówno przez ukraiński wymiar sprawiedliwości, jak i Międzynarodowy Trybunał Karny.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ms / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty: