Siedem punktów przed szczytem. Wspólny głos Grupy Wyszehradzkiej

[object Object]
Grupa Wyszehradzka spotkała się przed szczytemTVN 24
wideo 2/24

Rządy państw grupy Wyszehradzkiej wydały wspólne oświadczenie przed rozpoczynającym się szczytem ws. imigracji w Brukseli. Padają w nim wezwania do wzmocnienia ochrony granic zewnętrznych UE, sytemu odsyłania imigrantów czy walki z przemytnikami ludzi. Szczegółowy plan działania miałaby przygotować Komisja Europejska.

Przywódcy państw grupy Wyszehradzkiej spotkali się na konsultacje przed rozpoczęciem szczytu w Brukseli, który jest poświęcony kryzysowi imigracyjnemu. Jak wynika ze specjalnego oświadczenia, przywódcy Czech, Polski, Słowacji i Węgier zebrali się w celu „skoordynowania” swoich pozycji negocjacyjnych.

Pomysły i gotowość do "adekwatnego" udziału

Grupa Wyszehradzka apeluje, żeby skupić europejską debatę na rozwiązaniu źródeł problemu migracji. - To musi być kamieniem węgielnym podejścia UE do obecnej sytuacji - napisano. Państwa grupy deklarują, że są „w pełni gotowe do wzmocnienia naszego zaangażowania”. Za główne punkty, które powinny być osią podejścia do sprawy, uznano między innymi zapewnienie efektywnej kontroli i obrony zewnętrznych granic UE, wprowadzenie wspólnej europejskiej listy bezpiecznych krajów (których obywatele nie mogliby się ubiegać o azyl - red.), wzmocnienie walki z siatkami przemytników ludzi czy większe zaangażowanie w rozwiązanie kryzysów w Syrii, Libii i ogólnie na Bliskim Wschodzie. Państwa wyszehradzkie wzywają, aby szczegółowy plan działania przygotowała Komisja Europejska, która miałaby też zmobilizować odpowiednie zasoby i koordynować akcję. Ze swojej strony Czechy, Polska, Słowacja i Węgry zapewniają, że są gotowe brać udział w tych wysiłkach i „adekwatnie” przyczynić się do ich realizacji.

Autor: mk//gak / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Raporty: