Po katastrofie kolejowej i gwałtownych protestach premier Grecji ogłasza wybory w maju

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP

Wybory parlamentarne w Grecji odbędą się w maju - zapowiedział premier Kyriakos Mitsotakis. Nie określił jednak dokładnej daty. Swoją zapowiedź szef greckiego rządu ogłosił trzy tygodnie po katastrofie kolejowej, która wywołała masowe protesty przeciwko władzom w Atenach.

- Mogę z całą pewnością powiedzieć, że wybory odbędą się w maju - powiedział premier Grecji Kyriakos Mitsotakis, lider konserwatywnej partii Nowa Demokracja. Zapowiedź wyborów ogłosił w rozmowie z prywatną telewizją Alpha.

Zgodnie z konstytucją kadencja rządzącego od prawie czterech lat rządu wygasa na początku lipca. Rząd pierwotnie planował rozpisanie wyborów w kwietniu, ale masowe protesty zmieniły te plany.

Demonstracje i starcia z policją po katastrofie kolejowej w Grecji >>>

Zderzenie dwóch pociągów, nie żyje ponad 50 osób

Władze są oskarżane o zaniedbania na kolei, co miało być główną przyczyną najtragiczniejszego w historii kraju wypadku kolejowego.

Do zderzenia składu towarowego z pociągiem pasażerskim doszło 28 lutego w pobliżu miasta Larisa, 380 kilometrów od Aten. W katastrofie kolejowej zginęło 57 osób, wiele zostało rannych i trafiło do szpitali.

Grecki minister transportu podał się do dymisji po katastrofie, a zawiadowca stacji pełniący służbę podczas wypadku i trzech innych funkcjonariuszy kolei zostało oskarżonych i grozi im wyrok dożywocia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zawiadowca kazał maszyniście zignorować czerwone światło. Ujawniono nagranie sprzed katastrofy pociągów >>>

Google Maps

W trakcie protestów w ogniu krytyki znalazła się grecka policja ze względu na sposób, w jaki traktowała demonstrujących. Szef krajowej policji Constantinos Skoumas został zwolniony po tym, gdy doszło do starć między siłami bezpieczeństwa a protestującymi.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości