Uchodźcy masowo przekraczają granicę. Zanim zmieni się prawo


W sobotę 4330 uchodźców i imigrantów przekroczyło granicę Węgier od strony Serbii - poinformowała w niedzielę węgierska policja. Ten rekord jest związany z zapowiadanym na wtorek wejściem w życie zaostrzonych przepisów antyimigracyjnych. Poprzedni rekord - 3601 osób - padł w czwartek.

Uchodźcy i imigranci, wśród których jest wielu Syryjczyków, Irakijczyków i Afgańczyków, przekroczyli granicę w miejscowości Roeszke. Choć sytuacja na Węgrzech wciąż jest napięta i pojawia się coraz więcej opinii na temat złego traktowania uchodźców przez władze tego kraju, to dalsza ich podróż z Roeszke do Budapesztu i innych miejscowości przebiega w bardziej płynny niż dotychczas sposób - relacjonuje agencja EFE.

Węgry - Austria - Niemcy

Na dworcu Keleti w Budapeszcie tysiące ludzi czekają, by wsiąść do pociągów, które dowiozą ich do granicy z Austrią. Stamtąd większość kontynuuje podróż pieszo. Uchodźcy i imigranci chcą zazwyczaj dotrzeć do Niemiec lub krajów północnej Europy. Jak podała austriacka policja, węgiersko-austriacką granicę w Nickelsdorfie w sobotę przekroczyło 6,6 tys. uciekinierów.

W niedzielę rano na granicy było spokojnie i czekało tam jedynie ok. 40 osób - podaje agencja EFE. Jednak lokalna policja oczekuje, że w niedzielę liczba uchodźców i imigrantów będzie przybliżona do sobotniej. Konwój składający się z 50 prywatnych pojazdów w sobotę przewiózł do różnych części austriackiej stolicy 185 osób, które oczekiwały na transport w węgierskim mieście Gyor. Akcję zorganizowano za pośrednictwem sieci społecznościowych.

Zdążyć przed zaostrzeniem przepisów

Uchodźcy i imigranci, którzy przemierzają Półwysep Bałkański w kierunku Węgier, próbują zdążyć przed 15 września, gdy na Węgrzech mają wejść w życie zaostrzone przepisy w sprawie nielegalnej imigracji.

Nowelizacja ustawy o prawie do azylu przewiduje do trzech lat więzienia dla osób nielegalnie przekraczających granicę oraz do pięciu, jeśli osoba ta jest uzbrojona lub niszczy ogrodzenie. Przepisy te powinny wejść w życie 15 września. Jednocześnie władze Węgier uszczelniają swą 175-kilometrową granicę z Serbię, budując wzdłuż niej wysokie na cztery metry ogrodzenie. Austriacka policja przewiduje, że po wejściu w życie nowych przepisów na Węgrzech uchodźcy i imigranci zaczną korzystać z nowej trasy, by ominąć ten kraj - od Serbii przez Chorwację i Słowenię, skąd będą od południa przedostawać się do Austrii.

Autor: kg/gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości