Przez kilka minut trwała pogoń za gołębiem, który wypuszczony przez Benedykta XVI nie chciał polecieć w świat. Papież wyglądał na wyraźnie rozbawionego.
Jak co roku w ostatnią niedzielę stycznia u boku papieża podczas południowej modlitwy pojawiło się w oknie dwoje dzieci z włoskiej Akcji Katolickiej. Zgodnie z tradycją Benedykt XVI wypuszczał gołębie.
Jeden z nich od razu odleciał, drugi spacerował po parapecie papieskiego okna, a trzeci najwyraźniej uciekł. Rozbawiony papież przyglądał się dłuższą chwilę, jak jego współpracownicy usiłowali złapać gołębia. Słychać było nawet, jak jeden z nich powiedział: "ja go złapię".
Ostatecznie gołębia-uciekiniera przekazano w ręce papieża.
Apel w obronie robotników
Podczas niedzielnego spotkania na Anioł Pański w Watykanie nie zabrakło oczywiście odniesień do bieżących spraw. Papież upomniał się o prawa robotników z dwóch włoskich fabryk, które mają zostać zamknięte: filii Fiata w Termini Imerese na Sycylii oraz zakładu metalurgicznego Alcoa w Portovesme na Sardynii.
- Kryzys ekonomiczny powoduje utratę licznych miejsc pracy, a ta sytuacja wymaga wielkiego poczucia odpowiedzialności ze strony wszystkich: przedsiębiorców, pracowników, rządzących - powiedział papież i dodał, że przyłącza się "do apelu Konferencji Episkopatu Włoch, która zachęciła do tego, by uczynić wszystko, co możliwe, aby bronić i rozwijać zatrudnienie zapewniając godną i odpowiednią pracę dla utrzymania rodzin".
Jego słów słuchała grupa robotników z zakładu Alcoa, przybyłych do Watykanu.
Bezinteresowna miłość
Papież przyłączył się również do modlitw o pokój w Ziemi Świętej, trwających w niedzielę między innymi z inicjatywy łacińskiego patriarchatu Jerozolimy.
Po polsku papież powiedział: - Słowa pozdrowienia kieruję do Polaków. Dzisiaj święty Paweł przypomina nam, że bezinteresowna miłość weryfikuje naszą wiarę, czystość intencji i wartość dokonań.
- Jest odbiciem blasku odwiecznej miłości Boga, w którym odsłania się ostateczny sens naszego życia i działania. Prośmy Boga o dar takiej miłości dla nas i dla wszystkich ludzi. Serdecznie wam błogosławię - mówił Benedykt XVI.
Źródło: PAP