G20: o połowę zmniejszyć deficyty budżetowe


Pierwsze postanowienie szczytu G20 w Toronto. Przywódcy uzgodnili, że do roku 2013 rozwinięte państwa przemysłowe mają zmniejszyć swe deficyty budżetowe o połowę - oświadczyła w niedzielę kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Po skonsolidowaniu budżetów ma rozpocząć się od 2016 roku zmniejszanie państwowych długów. - Będzie to część dokumentu końcowego szczytu G20 - powiedziała szefowa niemieckiego rządu.

Merkel ostrzegła jednocześnie, że "stawia to bardzo duże wymagania". Według niej, komunikat końcowy wyraźnie zaznaczy, "że podatnicy zostaną odciążeni i nie powinni interweniować przeciwko kryzysowi".

Najwięksi i Unia

W skład G20 wchodzi 19 krajów - największych gospodarek na świecie i przedstawicieli Unii Europejskiej. Oczekuje się, że będzie kontynuowac rozmowy o sposobach stabilizacji rynków finansowych. Grupa G20 istnieje od 2008 roku. - ukonstytuowała się po kryzysie finansowym na jesieni tego roku. Oprócz krajów-członków G8 należą do niej kraje tzw. wschodzących rynków, z Chinami na czele. Polska nie weszła w skład G20, chociaż do grupy zaliczono kilka krajów spoza Europy na podobnym etapie rozwoju ekonomicznego. Jako osobny członek należy do G20 Unia Europejska.

Na poprzednim szczycie G20 w Pittsburghu w USA we wrześniu ub.r. postanowiono, że grupa ta będzie głównym forum podejmowania decyzji w globalnych sprawach gospodarczych, przejmując tę rolę po G8. G20 nie jest jednak organizacją międzynarodową i jej decyzje nie mają charakteru prawnie wiążącego.

Źródło: PAP, tvn24.pl