Freedom House wydało oświadczenie ws. zmian w TK i ustawie medialnej

Organizacja wydała oświadczeniefreedomhouse.org

Kroki podjęte przez nowy polski rząd podważają podstawową zasadę kontroli i równowagi - napisała amerykańska organizacja Freedom House. W wydanym oświadczeniu odniosła sie do zmian w Trybunale Konstytucyjnym i nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

Zdaniem organizacji zmiana organizacji Trybunału narusza procedury, a nowa ustawa medialna zwiększa rządową kontrolę nad mediami publicznymi. "Kroki podjęte przez nowy polski rząd podważają podstawową zasadę kontroli i równowagi" - oświadczył prezes Freedom House Mark P. Lagon.

"Podjęcie tak radykalnych kroków w pierwszych miesiąca urzędowania bez szerokiej debaty i wymiany opinii ekspertów zwiększa obawy, że celem jest zwiększenie władzy niż wzmocnienie praworządności" - dodał.

Freedom House w 2015 roku oceniła polską demokrację na 2.21 w skali od 1 do 7 (liczba 7 jest najgorszym wynikiem).

Debata w Komisji Europejskiej

W związku z przyjęciem ustawy medialnej w Polsce debatę na temat praworządności w Polsce przeprowadzi Komisja Europejska. Jak informował rzecznik KE Margaritis Schinas, będzie ona miała charakter orientacyjny i nie będzie pierwszym krokiem w procedurze dotyczącej systemowych zagrożeń dla państwa prawa. Komisja informowała, że debata ta otworzy proces oceny postępowania państwa członkowskiego w procedurze, która ma zapobiegać systemowym zagrożeniom dla państwa prawa. Proces ten może zakończyć się zawieszeniem prawa kraju członkowskiego do głosowania w Radzie UE.

Natomiast na 19 stycznia planowana jest debata w Parlamencie Europejskim o sytuacji w Polsce. O włączeniu tego tematu do porządku obrad na styczeń zdecydowała Konferencja Przewodniczących europarlamentu.

Ustawa medialna weszła w życie

Znowelizowana ustawa medialna weszła w życie w piątek. Zgodnie z jej założeniem mandaty członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasły.

Nowe zarządy i rady (rady będą liczyć trzech członków) będą powoływane przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych". Dodatkowo minister skarbu został zobowiązany do dostosowania statutów TVP, PR i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia do przepisów nowelizacji oraz stwierdzenia nieważności tych przepisów statutów, które są sprzeczne z nowelizacją.

Autor: js/mtom / Źródło: freedomhouse.org

Źródło zdjęcia głównego: freedomhouse.org

Raporty: