W sobotę w Paryżu odbędzie się uroczyste otwarcie katedry Notre Dame. Świątynia była do tej pory odbudowywana po tym, gdy w 2019 roku na jej terenie wybuchł pożar. W wydarzeniu weźmie udział prezydent Francji Emmanuel Macron, ale i inni światowi przywódcy. Przedstawiamy, jak wygląda słynna archikatedra przed i po pracach.
W sobotę w Paryżu odbędzie się uroczystość ponownego otwarcia katedry Notre Dame. W planach jest między innymi przemówienie prezydenta Francji Emmanuela Macrona na placu przed katedrą. Sobotnie wydarzenia będą miały charakter polityczny. Zaproszeni zostali przedstawiciele państw, które wsparły finansowo odbudowę.
W niedzielę o godzinie 10.30 odbędzie się w Notre Dame pierwsza msza święta, celebrowana przez arcybiskupa Paryża Laurenta Ulricha, w obecności ponad 150 biskupów z Francji i innych krajów, a także kapłanów i wiernych reprezentujących parafie archidiecezji Paryża.
Odbudowa paryskiej katedry po pożarze z 2019 roku trwała pięć lat. Pracowało przy niej ponad 2 tys. specjalistów, rzemieślników i robotników. Koszt prac wyniósł około 700 mln euro, a datki napłynęły z całego świata.
Przedstawiamy, jak wyglądała Notre Dame w trakcie pożaru i jak prezentuje się na zdjęciach z tego roku:
Świątynia stanęła w płomieniach 15 kwietnia 2019 roku w okolicach godziny 18.20. Przez płomienie zawaliła się iglica i dach świątyni, strażakom udało się jednak ocalić główną strukturę budowli, a także część najcenniejszych trzymanych w niej relikwii. Ogień został ugaszony około godziny 4 nad ranem.
Przyczyna pożaru nie została ustalona. Jednakże prokuratura w Paryżu wyklucza celowe podpalenie lub akt terrorystyczny. Francuskie władze przekazały informacje, z których wynika, że powodem mogła być awaria instalacji elektrycznej albo niedopałek papierosa.
Notre Dame będzie ponownie dostępna dla wszystkich od niedzieli. Jednak zorganizowane wycieczki będą mogły odwiedzić katedrę dopiero od następnego roku: grupy wiernych od 1 lutego, a turyści z przewodnikami - od 9 czerwca.
Budowę katedry rozpoczęto w 1163 roku, a ukończoną ją po 182 latach. Notre Dame była miejscem koronacji francuskich monarchów. W niej też koronowano cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte w 1804 roku. 26 sierpnia 1944 roku był dniem, w którym generał Charles de Gaulle wziął udział we mszy świętej celebrowanej w świątyni. Generał i późniejszy prezydent Francji odwiedził Notre Dame po wyzwoleniu kraju spod okupacji nazistowskiej.
Gotycka archikatedra znajduje się w Paryżu na wyspie Île de la Cité. Pełni funkcję archidiecezji paryskiej. Jej nazwa oznacza "Naszą Panią" i odnosi się do Matki Boskiej.
ZOBACZ TEŻ: O losie Notre Dame przesądziło "15-30 minut" >>>
Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Reuters