Pożar Notre Dame

16 kwietnia 2019
Płomienie trawiące dach Notre Dame. Nagranie
Płomienie trawiące dach Notre Dame. Nagranie
MSW Francji
16.04 | Wyjątkowe zdjęcia perły architektury. Notre Dame w obiektywie Pawła AbramowiczaMSW Francji

W poniedziałek 15 kwietnia 2019 roku silny pożar wybuchł w słynnej paryskiej katedrze Notre Dame. Przez płomienie zawaliła się iglica i dach świątyni, strażakom udało się jednak ocalić główną struktura budowli, a także część najcenniejszych trzymanych w niej relikwii. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę katedry.

Monumentalna katedra uważana jest za jeden z symboli francuskiej stolicy. Ostatnio w paryskiej świątyni prowadzono renowację iglicy nad nawą główną. Prace miały zostać ukończone w 2020 roku.

CO WIEMY O POŻARZE:

- sygnał o pojawieniu się ognia straż pożarna otrzymała o godzinie 18.50 w poniedziałek;

"50 procent szans" na uratowanie Notre Dame. "Nie można wykluczyć zawalenia się sklepienia"

Prace przy odbudowie paryskiej katedry Notre Dame wkraczają w niebezpieczną fazę - powiedziała agencji Reutera przedstawicielka francuskich władz kościelnych. Jak dodała, rozpoczynają się przygotowania do demontażu zniszczonego w wyniku pożaru rusztowania, co może spowodować kolejne zniszczenia. - Częściowe zawalenie się sklepienia to ewentualność, której nie można wykluczyć - ostrzegła.

"Proszę się zamknąć". Ostry spór o wygląd katedry Notre Dame

Rośnie napięcie między głównym architektem a wysłannikiem prezydenta Emmanuela Macrona w kwestii odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu. Panowie nie chcą zgodzić się co do tego, jak ma wyglądać iglica, która runęła z dachu świątyni podczas kwietniowego pożaru. Spór budzi nad Sekwaną duże emocje.

Setki milionów euro na odbudowę Notre Dame

Po ogłoszeniu w czerwcu zebrania 1 miliarda euro na odbudowę spalonej w kwietniu katedry Notre Dame w Paryżu obawiano się, że spełnionych będzie tylko część obietnic - napisał w poniedziałek AFP. Pół roku po kwietniowym pożarze finalizują się darowizny, które łącznie mogą dać kilkaset milionów euro.

"Instalacja dodatkowych środków odkażających", potem remont Notre Dame

Zawieszone z powodu skażenia ołowiem prace remontowe w katedrze Notre Dame zniszczonej w pożarze ruszą po 12 sierpnia - poinformowały władze regionu Ile-de-France. Będą jednak ograniczone i prowadzone ze szczególną ostrożnością, a wcześniej zostaną zainstalowane "dodatkowe środki odkażające" - podały władze. Środki te są wymagane z powodu skażenia ołowiem, do jakiego doszło w czasie pożaru zabytkowej świątyni.

Prokuratura: pożar Notre Dame nie był wynikiem przestępstwa

Nie ma podstaw aby sądzić, że pożar, który w kwietniu strawił część paryskiej katedry Notre Dame, był rezultatem działania przestępczego - poinformowało biuro paryskiej prokuratury. Dodano, że badany jest wątek ewentualnych zaniedbań przy wykonywaniu prac remontowych.