TVN24 | Świat

Zabójca Paty'ego "kontaktował się z mówiącym po rosyjsku dżihadystą"

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP

Francuskie media powołujące się na źródło blisko zaznajomione ze sprawą podały, że morderca nauczyciela historii Samuela Paty'ego kontaktował się z mówiącym po rosyjsku dżihadystą w Syrii. Nie ujawniono tożsamości islamisty.

Jak poinformował francuski dziennik "Le Parisien", dżihadysta, który został namierzony po adresie IP komputera, miał znajdować się w Idlibie na północnym zachodzie Syrii.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Agencja AFP podała, że Abdullah Anzorow, 18-letni Czeczen urodzony w Moskwie, rozesłał 16 października na portalach społecznościowych wiadomość audio w łamanym języku rosyjskim, po umieszczeniu zdjęcia ściętego tego dnia nauczyciela historii Paty'ego w Conflans-Saint-Honorine w departamencie Yvelines w regionie paryskim.

W nagranej wiadomości z przytaczanymi określeniami z Koranu, które zostały sprawdzone przez śledczych, słychać jak napastnikowi brakuje tchu. Wyjaśnia, że "pomścił proroka" Mahometa, pokazując ściętego nauczyciela "w obraźliwy sposób". Podczas swoich zajęć z wolności słowa Paty prezentował uczniom karykatury Mahometa.

CZYTAJ: "Samuel Paty jest ofiarą nienawiści, głupoty, kłamstwa"

Dwa wpisy mordercy

"Bracia, módlcie się, aby Allah przyjął mnie jako męczennika" - powiedział zamachowiec, zgodnie z tłumaczeniem AFP.

Wiadomość ta została opublikowana i rozesłana na Instagramie. Towarzyszyły jej dwa wpisy mordercy (w tym jeden stanowiło zdjęcie ofiary), w których przyznał się do zabicia Samuela Paty'ego. Wiadomość zawiera również dwa rosyjskie słowa odnoszące się do dżihadystycznej organizacji tak zwane Państwo Islamskie.

Wstępne śledztwo ustaliło szybką islamistyczną radykalizację Abdullaha Anzorowa, który po zabójstwie nauczyciela został zastrzelony przez policję.

Autor:tas

Źródło: PAP