Kapelusz Napoleona sprzedany na aukcji w Paryżu za niemal dwa miliony euro

Autor:
kz/kab
Źródło:
PAP

Kapelusz Napoleona Bonaparte, tak zwany bikorn, został w niedzielę sprzedany za niemal dwa miliony euro w paryskim domu aukcyjnym Drouot.

Kapelusz Napoleona wylicytowano za 1,932,000 euro. Znawcy zakładali, że zostanie sprzedany za najwyżej 800 tysięcy. Prowadzący aukcję Jean-Pierre Osenat powiedział agencji Reutera, że takie czarne filcowe kapelusze Napoleon nosił przez całe życie, aż stały się one nieodłączną częścią jego wizerunku.

W przeciwieństwie do swoich współczesnych, którzy przystrajali głowy bikornami tak, by jeden z rogów znajdował się z przodu, a drugi - z tyłu, Cesarz Francuzów zakładał płaski kapelusz, ustawiając rogi po bokach i w ten sposób został uwieczniony na portretach i rzeźbach.

Na aukcjach regularnie pojawiają się kapelusze, które prawdopodobnie należały do Napoleona. W październiku 2021 roku nowo odkryty kapelusz z dowodami DNA potwierdzającymi, że należał do Napoleona, został sprzedany na aukcji przez Bonhams w Londynie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kz/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP