Świat

Papież wzywa biskupów z całego świata. Tematem pedofilia w Kościele

Świat


Papież Franciszek zwołał na luty 2019 roku szczyt z udziałem przewodniczących episkopatów z całego świata na temat pedofilii - poinformował Watykan.

Spotkanie to odbędzie się w dniach 21-24 lutego - podano po rozmowach papieża z Radą Kardynałów.

W komunikacie ogłoszonym przez Watykan po trzydniowej 26. naradzie tego gremium poinformowano, że papież po konsultacjach z doradcami postanowił zwołać obrady z udziałem wszystkich przewodniczących episkopatów na temat "ochrony nieletnich" oraz niepełnosprawnych dorosłych.

Podczas posiedzenia "Rada Kardynałów dokonała razem z Ojcem Świętym dogłębnej refleksji na temat nadużyć" - głosi nota.

Watykan poinformował również, że arcybiskup Bostonu kardynał Sean Patrick O'Malley zapoznał obecnych z pracami kierowanej przez siebie Papieskiej Komisji do spraw Ochrony Nieletnich.

Ponadto - jak podkreślono - kardynałowie "wyrazili pełną solidarność z papieżem Franciszkiem z powodu tego, co wydarzyło się w ostatnich tygodniach". To nawiązanie do zarzutów postawionych mu przez arcybiskupa Carlo Marię Vigano, jakoby od pięciu lat on także wiedział o czynach seksualnego wykorzystywania, także pedofilii, jakich dopuścił się były arcybiskup Waszyngtonu Theodore McCarrick.

Afery pedofilskie w Kościele

W ostatnich latach, a szczególnie w ostatnich miesiącach, na jaw wyszło wiele przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży. Media i ofiary przemocy upubliczniły też przypadki tuszowania przestępstw przez hierarchów kościelnych.

Wśród ujawnionych przypadków było między innymi oskarżenie o wykorzystywanie seksualne wystosowane wobec byłego metropolity Waszyngtonu kardynała Theodora Edgara McCarricka. Zrzekł się on godności kardynalskiej, a papież Franciszek, który przyjął tę rezygnację, nakazał mu życie w modlitwie i pokucie. Wśród hierarchii rozpoczęła się dyskusja o tym, od jak dawna wiedziano o czynach byłego kardynała.

Następnie ogłoszony został raport na temat skandalu w Kościele w stanie Pensylwania, gdzie ofiarami wykorzystywania padło około tysiąca osób.

CZYTAJ WIĘCEJ O RAPORCIE

Wysłuchanie ofiar pedofilii musi być priorytetem, by udowodnić, jak ważne jest dla Kościoła udzielenie szybkich i właściwych odpowiedzi na każdy taki przypadek - oświadczył w poniedziałek przewodniczący Papieskiej Rady ds. Ochrony Nieletnich, kardynał Sean Patrick O’Malley.

Arcybiskup Bostonu w rozmowie z oficjalnym portalem Vatican News po zakończonym w niedzielę posiedzeniu komisji powołanej przez Franciszka zwrócił uwagę na to, że to przywódcy Kościoła muszą wysłuchać ofiar wykorzystywania. - Jeśli Kościół okaże się niezdolny do tego, by zareagować całym sercem i uczynić z tego priorytet, ucierpi nad tym cała nasza działalność ewangelizacyjna, dzieła miłosierdzia i praca edukacyjna - ostrzegł kardynał O’Malley. - To jest priorytet, na którym musimy się skoncentrować - dodał.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości