Fińscy przywódcy: musimy niezwłocznie złożyć wniosek o przystąpienie do NATO

Źródło:
Reuters, PAP

Finlandia musi "niezwłocznie" złożyć wniosek o przystąpienie do NATO – przekazali we wspólnym oświadczeniu fiński prezydent Sauli Niinisto oraz premier Sanna Marin. Oboje podkreślili, że "członkostwo w NATO wzmocni bezpieczeństwo Finlandii, a jako członek NATO Finlandia umocniłaby cały Sojusz".

W czwartek wspólne oświadczenie na temat przyszłości państwa w Sojuszu wydali fiński prezydent Sauli Niinisto oraz premier Sanna Marin. "Finlandia musi niezwłocznie złożyć wniosek o członkostwo w NATO" - stwierdzili. Politycy wyrazili nadzieję, że "wewnętrzne kroki, które są jeszcze potrzebne do podjęcia tej decyzji, zostaną postawione w ciągu najbliższych dni". Oboje podkreślili, że "członkostwo w NATO wzmocni bezpieczeństwo Finlandii, a jako członek NATO Finlandia umocniłaby cały Sojusz".

Po czwartkowej deklaracji prezydenta i premier proces wejścia Finlandii do NATO ma zostać przyspieszony. Prawdopodobnie w niedzielę rząd formalnie zdecyduje o ubieganiu się o członkostwo, a parlament ma się tym zająć w poniedziałek.

Proces przebiegłby "gładko i szybko"

Finlandia to jeden z najbliższych partnerów Sojuszu Północnoatlantyckiego, dojrzała demokracja, członek Unii Europejskiej i ważny współtwórca euroatlantyckiego bezpieczeństwa - powiedział po oświadczeniu fińskich polityków sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Dodał, że dołączenie Helsinek wzmocniłoby zarówno zachodnią koalicję wojskową, jak i Finlandię. - Gdyby Finlandia zdecydowała się złożyć wniosek o dołączenie, byłaby mile widziana w NATO, a proces akcesyjny przebiegłby gładko i szybko - zapewnił.

Rzecznik Pentagonu John Kirby podkreślił, że dołączenie Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego byłoby "historycznym wydarzeniem". Dodał, że integracja kraju w sojuszu wojskowym nie byłaby trudna.

"Decyzja Finlandii o rozpoczęciu procedury przystąpienia do NATO, to bardzo dobra wiadomość dla bezpieczeństwa Polski i Europy" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Pogratulował też prezydentowi i premier Finlandii tej "ważnej decyzji". "Polska opowiada się za jak najszybszym przyjęciem Finlandii do Sojuszu" - zapewnił.

Premier Danii Mette Frederiksen napisała na Twitterze, że jej kraj "z radością powita Finlandię w NATO". "To wzmocni Sojusz i nasze wspólne bezpieczeństwo. Dania zrobi wszystko, by przyspieszyć proces przyjęcia [Finlandii do NATO-red.], gdy tylko zostanie złożony formalny wniosek" - przekazała.

Obecność Finlandii w NATO "to ogromne wzmocnienie Sojuszu i ogromne wzmocnienie regionu bałtyckiego" - ocenił w czwartek szef MSZ Litwy Landsbergis, odnosząc się do deklaracji fińskich przywódców. Minister obrony narodowej Arvydas Anuszauska stwierdził, że ten krok osłabi pozycję militarną Rosji. Podkreślił, że "przystąpienie Finlandii do Sojuszu otworzyłoby Litwie i krajom bałtyckim 'północny szlak'", którym można by planować przybycie posiłków.

Coraz więcej Finów za przystąpieniem do NATO

Finlandia, która dzieli z Rosją granicę o długości 1,3 tysiąca kilometrów, od czasu aneksji Krymu w 2014 roku stopniowo zacieśniała współpracę partnerską z Sojuszem Północnoatlantyckim – napisał Reuters. Agencja podkreśliła jednak, że aż do momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Finowie wstrzymywali się z oficjalnym przystąpieniem do NATO, by utrzymać dobre relacje ze wschodnim sąsiadem. Po ataku Rosji na Ukrainę, stosunek Finów do NATO zmienił się fundamentalnie, a wejście kraju do Sojuszu - według ostatnich sondaży - popiera już ok. 75 proc. obywateli (wcześniej przez lata jedynie ok. 20-25 proc. popierało ten krok).

Finlandia i Szwecja coraz bliżej NATO. Co to oznacza dla Rosji?

Według szefa fińskiego MSZ Pekki Haavisto wniosek Finlandii o przyjęcie do NATO mógłby zostać formalnie zatwierdzony przez członków Sojuszu w ciągu około czterech miesięcy. "Moglibyśmy stać się członkiem NATO w październiku" – ocenił we wtorek Haavisto w rozmowie z dziennikiem "Iltasanomat". Fińskie władze zabiegają, aby formalnie wniosek o członkostwo został złożony wspólnie ze Szwecją, co byłoby najlepszym rozwiązaniem ze względu na czynniki geopolityczne. Według lokalnej prasy ma to nastąpić jeszcze w maju.

Pod koniec kwietnia szef Sojuszu Jens Stoltenberg przekazał, że jeżeli Finlandia i Szwecja złożą wnioski o przystąpienie do NATO, będą mogły liczyć na to, że "proces będzie przebiegał szybko".

Autorka/Autor:ft/kg

Źródło: Reuters, PAP