Finlandia negocjuje z USA umowę o współpracy obronnej. "Dopełnienie naszego członkostwa w NATO"

Źródło:
PAP
Hymn NATO odegrany podczas ceremonii wciągnięcia flagi Finlandii na maszt
Hymn NATO odegrany podczas ceremonii wciągnięcia flagi Finlandii na maszt
Reuters
Hymn NATO odegrany podczas ceremonii wciągnięcia flagi Finlandii na masztReuters

USA i Finlandia negocjują dwustronne porozumienie o współpracy obronnej. Ma ono umożliwić amerykańskim siłom podjęcie działań na terytorium Finlandii, w tym rozmieszczenie sprzętu wojskowego w każdej sytuacji kryzysowej. "To dopełnienie naszego członkostwa w NATO" - podał fiński resort spraw zagranicznych.

Wiosenna runda fińsko-amerykańskich rozmów w sprawie umowy DCA (ang. Defense Cooperation Agreement) odbyła się pod koniec kwietnia w Helsinkach.

CZYTAJ WIĘCEJ: Najmłodszy członek NATO wziął udział w pierwszych manewrach

Formalnie w porozumieniu określane są warunki obecności wojsk amerykańskich na terytorium kraju sojuszniczego. Chodzi o takie formalne kwestie, jak podatki i cła czy uznawanie kwalifikacji - przekazało ministerstwo.

W praktyce oznacza to, że armia USA będzie mogła "bez przeszkód" korzystać z terytorium Finlandii - komentuje największy fiński dziennik "Helsingin Sanomat".

Fiński Leopard 2A6maavoimat.fi

"To porozumienie maksymalizuje nasze bezpieczeństwo"

"Najważniejsze jest to, że umowa umożliwi płynną współpracą z USA w każdej sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa, w tym możliwą szybką reakcję" - ujawnił fiński negocjator Mikael Antell, wiceszef departamentu politycznego w resorcie.

Wysoki rangą urzędnik doprecyzował, że umowa ma określać zasady pobytu wojsk amerykańskich, jak i zasady magazynowania sprzętu czy też dokonywania inwestycji w infrastrukturę.

- To porozumienie maksymalizuje nasze bezpieczeństwo a USA pełnią w tym znaczącą rolę - mówił również prezydent Finlandii Sauli Niinisto w wywiadzie dla telewizji Yle, podkreślając znaczenie obszaru Skandynawii dla USA.

Fińscy żołnierzepuolustusvoimat.fi

Fińsko-amerykańskie negocjacje

Negocjacje w sprawie porozumienia DCA formalnie rozpoczęły się na szczeblu urzędniczym jesienią 2022 roku. W rozmowy zaangażowani są nie tylko dyplomaci, ale także przedstawiciele resortu obrony oraz wysocy oficerowie wojska obu krajów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tysiące nowych par nart. To pierwsze zamówienie agencji NATO dla tego kraju 

W marcu ubiegłego roku, po rozpoczęciu ataku Rosji na Ukrainę, pogłębienie współpracy zadeklarowali w Waszyngtonie prezydenci Niinisto oraz Joe Biden. Wcześniej w 2016 roku list intencyjny w tej sprawie podpisali również ministrowie obrony obu państw.

Finlandia oficjalnie przystąpiła do NATO 4 kwietnia, jako 31. kraj. Jak szacuje fińskie MSZ, negocjacje w sprawie dwustronnej umowy z USA mogą potrwać nawet jeszcze około roku. Następnie projekt porozumienie trafi do fińskiego parlamentu.

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: maavoimat.fi