Finlandia w NATO. Jens Stoltenberg: historyczny dzień, kilka lat temu to było nie do pomyślenia

Źródło:
TVN24, PAP
Stoltenberg: jestem dumny, że mogę powitać Finlandię jako członka NATO
Stoltenberg: jestem dumny, że mogę powitać Finlandię jako członka NATO
NATO
Stoltenberg: jestem dumny, że mogę powitać Finlandie jako członka NATOTVN24

To historyczny dzień. Finlandia zostanie członkiem Sojuszu. To wspaniały sposób na uczczenie rocznicy powstania NATO - powiedział we wtorek sekretarz generalny Paktu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. W Brukseli jest szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, który zapewniał, że "nie ma lepszego rozwiązania na zapewnienie transatlantyckiego bezpieczeństwa niż członkostwo Ukrainy w NATO".

We wtorek Finlandia stanie się 31. członkiem NATO, największego na świecie sojuszu wojskowego, założonego po II wojnie światowej.

- Za kilka godzin powitamy Finlandię jako 31. członka NATO. Finlandia będzie bezpieczniejsza, a NATO silniejsze. Dokładnie tego samego dnia - 4 kwietnia 1949 roku - został podpisany Traktat waszyngtoński. Trudno sobie wyobrazić lepszy sposób na świętowanie naszego jubileuszu, niż przyjęcie Finlandii, jako pełnoprawnego członka do Sojuszu - powiedział Stoltenberg przed południem, zaznaczając, że Finlandia dostanie "żelazne gwarancje bezpieczeństwa" wynikające z art. 5.

Ceremonia oficjalnego przyjęcia Finlandii rozpocznie się po godz. 15. w Brukseli.

- Cieszę się i jestem dumny, że będę mógł powitać Finlandię w NATO. Kilka lat temu nie do pomyślenia było, że ten kraj przystąpi do Sojuszu - przypomniał. Sekretarz generalny Sojuszu powiedział także, że Finlandia wnosi do NATO "wysoce zaawansowane zdolności".

- Jest to moment historyczny, demonstruje, że Finlandia jest suwerennym państwem - powiedział Stoltenberg.

Stoltenberg: NATO i Helsinki reagują na działania Rosji

Dopytywany przez dziennikarzy, czy nie spowoduje to odpowiedzi ze strony Rosji, Jens Stoltenberg zwrócił uwagę, że to NATO i Helsinki reagują na działania Rosji: - Rosja pokazała w ostatnich latach, że jest gotowa do stosowania siły wobec sąsiadów - Gruzja, Krym, pełnoskalowa inwazja na Ukrainę.

Dodał, że "od wielu lat widzimy zwiększenie rosyjskiej obecności wojskowej również na północy, w okolicach Finlandii oraz Norwegii". - Dlatego właśnie wzmocniliśmy naszą gotowość oraz obecność we wschodnich częściach naszego Sojuszu - powiedział.

- Putin chciał mieć mniej NATO, zamknąć członkostwo dla nowych państw, a efekt ma absolutnie odwrotny - stwierdził.

Konferencja prasowa sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga
Konferencja prasowa sekretarza generalnego NATO Jensa StoltenbergNATO

Stoltenberg: zapewnimy, że również Szwecja stanie się pełnym członkiem NATO

Sekretarz generalny NATO zapytany został także o kwestię Szwecji, której akcesji do Sojuszu nadal nie ratyfikowały Turcja i Węgry. - Ważne jest to, żeby Szwecja również stała się pełnoprawnym członkiem - odpowiedział. Dodał, że rozmawia na ten temat z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem. - Uzgodniliśmy, że wznawiamy również spotkania z udziałem Szwecji, by zakończyć jej proces ratyfikacji do Sojuszu - dodał.

- Szwecja, która nie jest jeszcze pełnym członkiem NATO, jest w dużo lepszej sytuacji jako kraj, który został zaproszony do członkostwa. Uczestniczy w spotkaniach NATO, integruje się ze strukturami NATO - powiedział Stoltenberg.

Jak dodał, Szwecja jest też zaangażowana w plany obronne Sojuszu. - Zapewnimy, że również Szwecja stanie się pełnym członkiem NATO. Musimy pamiętać, że wszyscy sojusznicy zgodzili się, aby zaprosić te kraje (Finlandię i Szwecję - red.) i wszyscy sojuszniczy podpisali protokoły akcesyjne - dodał.

Kułeba o akcesji Ukrainy do NATO

W kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli jest dziś minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który został tam zaproszony przy okazji posiedzenia szefów MSZ NATO.

- Jednym z tematów, które będę poruszać, to akcesja Ukrainy do NATO. Przystąpienie Finlandii do Sojuszu, to wyraźny sygnał, że nadszedł czas na przegląd starych strategii i zapatrywań. Nie ma lepszego rozwiązania na zapewnienie transatlantyckiego bezpieczeństwa niż członkostwo Ukrainy w NATO - przekonywał Kułeba w oświadczeniu dla prasy.

Dmytro Kułeba i Josep Borrell w Brukselitwitter.com/DmytroKuleba

Autorka/Autor:ks/adso

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty: