Finlandia robi "kolejny krok naprzód" w stronę NATO

Źródło:
PAP
Ministrowie resortów obrony państw NATO rozmawiali ze swoimi odpowiednikami z Finlandii i Szwecji
Ministrowie resortów obrony państw NATO rozmawiali ze swoimi odpowiednikami z Finlandii i SzwecjiReuters Archive
wideo 2/3
Ministrowie resortów obrony państw NATO rozmawiali ze swoimi odpowiednikami z Finlandii i SzwecjiReuters Archive

Fińska rada ministrów złożyła do parlamentu projekt ustawy o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto przekazał, że prace o przystąpieniu do NATO posuwają się "o kolejny krok naprzód". Decyzja dotycząca członkostwa musi być podjęta przez wszystkie 30 państw Sojuszu. Ratyfikacji nie przeprowadziły jeszcze Węgry i Turcja.

Rządowy projekt został złożony na dzień przed obchodami 105. rocznicy niepodległości kraju, 6 grudnia. - To historyczna i ważna chwila dla Finlandii - przyznał na konferencji minister Pekka Haavisto.

Z projektu wynika, że Finlandia przystępuje do NATO "bez żadnych warunków i ograniczeń", co w praktyce odnosi się między innymi do ewentualnej obecności w przyszłości stałych oddziałów, baz wojsk sojuszniczych, czy broni jądrowej na terenie kraju. Akceptacja przez parlament projektu aktu ratyfikacyjnego określającego także zobowiązania obronne oraz kwestie finansowe wobec Sojuszu będzie wymagała zwykłej większości głosów.

Pekka Haavistovaltioneuvosto.fi

Haavisto przyznał, że Finlandia i Szwecja są gotowe do przystąpienia do NATO, gdy wszystkie kraje członkowskie przeprowadzą własne krajowe ratyfikacje. Dotychczas w ciągu ostatniego półrocza zrobiło to już 28 członków.

Według szefa fińskiej dyplomacji Finlandia zajmie się kwestią ratyfikacji zanim zrobią tą Węgry i Turcja ponieważ obecnie parlament, w którym zdecydowana większość popiera przystąpienie do NATO, ma czas na rozpoznanie sprawy. - Wiosną przyszłego roku w kraju przeprowadzone zostaną kolejne wybory parlamentarne - zapowiedział Haavisto.

Fińscy żołnierzePuolustusvoimat / The Finnish Defence Forces

Budapeszt bliżej ratyfikacji

Minister przypomniał, że Węgry zapowiedziały (na ostatnim szczycie Sojuszu w Bukareszcie), że zakończą ratyfikację w lutym. Ze stroną turecką - przyznał - cały czas prowadzone są rozmowy trójstronne. Ankara od początku marszu Finlandii i Szwecji do NATO, rozpoczętego wiosną, domaga się zmiany polityki Helsinek oraz (szczególnie) Sztokholmu odnośnie organizacji kurdyjskich uznawanych przez władze tureckie za terrorystyczne.

>> Fińska minister: Węgry nie mogą hamować naszego wejścia do NATO z powodu swojego sporu z Unią Europejską

Morawiecki: zwróciłem się do Viktora Orbana o jak najszybszą ratyfikację przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO
Morawiecki: zwróciłem się do Viktora Orbana o jak najszybszą ratyfikację przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO (wypowiedź z 24 listopada)TVN24

- Finlandia potrzebuje sprawnego i zdolnego do działania rządu, szczególnie w trudnych czasach i przy negocjacjach z Turcją -powiedział Haavisto, odnosząc się do spekulacji prasowych o możliwym rozpadzie pięciopartyjnego lewicowo-centrowego rządu premier Sanny Marin (między posłami partii "Centrum", dla której poparcie wyborcze jest najniższe w historii, a socjaldemokratami nie ma zgody co do rozwiązania wielu kwestii krajowych, w tym między innymi związanych z prawem ochrony środowiska).

Finlandia i Szwecja ogłosiły chęć przystąpienia do NATO w maju tego roku. Państwa członkowskie NATO podpisały protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej na początku lipca. Od tego czasu dwa kraje nordyckie mają status "członków obserwatorów" NATO (uczestniczą we wszystkich pracach Sojuszu, ale nie mają prawa głosu i decyzyjnego).

Autorka/Autor:akw//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Puolustusvoimat / The Finnish Defence Forces