Wprowadzone pod koniec marca przez Komisję Europejską zawieszenie ograniczeń wydatków budżetowych państw członkowskich Unii Europejskiej będzie obowiązywać co najmniej do 2022 roku - napisał brytyjski "Financial Times". Marcowa decyzja KE miała służyć przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19.
Według "Financial Times" Komisja Europejska chce wydłużyć okres zawieszenia ograniczeń wydatków budżetowych z powodu ciągle rosnącej liczby nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Europie, co utrudnia gospodarkom państw unijnych wychodzenie z kryzysu.
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział dziennikarzom "Financial Times", że chociaż Bruksela planowała przegląd sytuacji jesienią tego roku, to można "relatywnie bezpiecznie założyć", że nie będzie teraz dążyła do przywrócenia ograniczeń.
- Oczywiście jest to wszystko uzależnione od tego, jak będzie się rozwijała realna gospodarka. Nadal jesteśmy w warunkach bardzo dużej niepewności - oświadczył Dombrovskis.
Pakt stabilności i wzrostu
Pod koniec marca Komisja Europejska zawiesiła ograniczenia wydatków budżetowych państw członkowskich UE obowiązujące w ramach paktu stabilności i wzrostu, aby umożliwić krajom dotkniętym pandemią COVID-19 podjęcie wszelkich możliwych działań, mając na celu walkę z jej negatywnymi skutkami gospodarczymi.
Komisja uznała wtedy, że niezbędne jest wprowadzenie znaczącej elastyczności w przepisach dotyczących wydatków budżetowych w celu ochrony przedsiębiorstw, pracowników i konsumentów w Unii Europejskiej przed możliwym kryzysem gospodarczym wywołanym przez koronawirusa.
Pakt stabilności i wzrostu został przyjęty w UE w 2011 roku i stanowił bezpiecznik dla polityki budżetowej mający zagwarantować, że finanse publiczne w poszczególnych państwach członkowskich będą na podobnym poziomie wydatków. Celem paktu jest zapewnienie zrównoważonej polityki budżetowej oraz zapewnienie, że w przypadku gdy krajowy deficyt budżetowy przekracza 3 proc. PKB lub gdy dług publiczny przekracza 60 proc. PKB, państwa UE podejmą działania korekcyjne.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock