Facebook woli stać z boku

Aktualizacja:
 
Egipcjanie świetują zaistniałe zmianyPAP

Facebook, który odegrał ważną rolę podczas rewolucji w Tunezji i Egipcie, nie chce opowiadać się po żadnej ze stron. Wynika to z obawy przed wprowadzeniem przez władze w regionie zakazu używania tego portalu społecznościowego - podaje "New York Times".

"Facebook jako jedno z głównych narzędzi służących działaczom do zwoływania protestów i dzielenia się informacjami, nie chce być postrzegany jako opowiadający się po jednej ze stron konfliktu. Obawia się, że niektóre kraje, takie jak np. Syria (gdzie użytkownicy dopiero od kilku dni mają bezpośredni dostęp do portalu), wprowadziłyby ograniczenia na korzystanie z portalu lub dokładniej kontrolowałyby użytkowników" - ocenia dziennik.

Zasady nie ulegną zmianie

Gazeta powołuje się na anonimowych kierowników firmy. Według "NYT", Facebook nie ma zamiaru zmieniać swojej polityki, która nakazuje użytkownikom zapisywanie się na portal używając prawdziwej tożsamości.

Według przedstawicieli portalu, ograniczenia te chronią użytkowników przed oszustwem. Jednak zdaniem działaczy praw człowieka, mogą one ułatwiać władzom niektórych krajów eliminowanie buntów.

Nowojorska gazeta przypomina, że Facebook w listopadzie 2010 r. zamknął jedną z najbardziej popularnych egipskich stron nawołujących do protestów, ponieważ Wael Ghonim - jeden z najważniejszych organizatorów antyrządowych manifestacji i symbol rewolucji - złamał zasady korzystania z portalu. Do stworzenia profilu użył pseudonimu i następnie administrował za jego pomocą tę stronę.

Ograniczona wolność słowa

"NYT" podkreśla, że biorąc pod uwagę obowiązujący w Egipcie stan wyjątkowy, który ograniczał wolność słowa, używając prawdziwego nazwiska Ghonim mógłby narazić na niebezpieczeństwo siebie i innych organizatorów protestów.

Dziennik zaznacza, że gdy egipskie władze odkryły rolę Ghonima w zwoływaniu demonstracji, wówczas na 12 dni wsadziły go do aresztu. W zeszłym tygodniu demokratyczny senator Richard J. Durbin z Illinois wezwał portal społecznościowy do podjęcia "natychmiastowych i namacalnych kroków", które pomogłyby chronić demokrację i obrońców praw człowieka.

Bez komentarza

Wiceprezes Facebooka ds. globalnej komunikacji, marketingu i polityki społecznej Elliot Schrage odmówił dyskusji na temat roli medium w ostatnich przewrotach. W krótkim oświadczeniu napisał: "Byliśmy świadkami tego, jak odważni ludzie w każdym wieku zebrali się i dokonali głębokich zmian w ich kraju. Z pewnością istotnym narzędziem była technika, ale wierzymy, że najbardziej liczyła się odwaga i determinacja tych ludzi".

"NYT" nie umniejszając roli YouTube i Twittera podczas manifestacji w Egipcie, zaznacza, że to głównie na Facebooku manifestujący zamieszczali informacje o nadużyciach policji, a następnie zbudowali internetową społeczność, która rozpoczęła protesty 25 stycznia br., doprowadzając ostatecznie do ustąpienia prezydenta Hosniego Mubaraka.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP