"WSJ": ponad 40 państw wzywa do uwolnienia amerykańskiego dziennikarza Evana Gershkovicha

Źródło:
PAP, Reuters

Przedstawiciele ponad 40 państw podpisali się pod skierowanym do władz w Moskwie apelem ambasador USA przy ONZ Lindy Thomas-Greenfield o uwolnienie dziennikarza "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha oraz innych "osób przetrzymywanych z powodów politycznych" - poinformowała w poniedziałek jego macierzysta redakcja. Korespondent został zatrzymany w Rosji i oskarżony tam o szpiegostwo na rzecz Waszyngtonu.

Oświadczenie, o którym pisze "Wall Street Journal", zawiera apel do władz w Moskwie o "uwolnienie osób przetrzymywanych z powodów politycznych i zakończenie drakońskich represji przeciwko wolności słowa, w tym wymierzonych w przedstawicieli mediów". "Niech ta odezwa będzie jasnym komunikatem, że dziennikarstwo nie jest przestępstwem" - podkreśliła ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield, cytowana przez "WSJ".

Ambasador USA w Rosji Lynne Tracy przekazała w poniedziałek, iż po raz pierwszy odwiedziła w więzieniu Evana Gershkovicha. - To pierwszy raz, kiedy mamy dostęp konsularny do Evana od czasu jego bezprawnego zatrzymania ponad dwa tygodnie temu. Czuje się dobrze i trzyma się. Ponawiamy nasze wezwanie do natychmiastowego uwolnienia Evana – powiedziała Tracy w zacytowanym przez Agencję Reutera krótkim oświadczeniu w języku rosyjskim na Telegramie.

CZYTAJ TAKŻE: "Pozostawiony sam sobie". Evan Gershkovich w rosyjskim więzieniu okrytym złą sławą

Evan GershkovichThe Wall Street Journal

Dziennikarz "WSJ" zatrzymany w Rosji

Evan Gershkovich, 31-letni obywatel USA i dziennikarz "Wall Street Journal", został pod koniec marca zatrzymany w Jekaterynburgu na Uralu, a następnie na początku kwietnia formalnie aresztowany i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych. Jest on pierwszym amerykańskim korespondentem od czasów zimnej wojny, który został zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa.

Dziennikarz pracował w Moskwie od około sześciu lat. Pisał o Rosji, Ukrainie i krajach byłego Związku Sowieckiego. Jego ostatni artykuł w "WSJ" ukazał się 28 marca.

W przypadku wydania przez sąd wyroku skazującego, dziennikarzowi grozi do 20 lat więzienia.

Evan GershkovichThe Wall Street Journal

10 kwietnia amerykańska administracja uznała zatrzymanie Gershkovicha za "bezprawne aresztowanie". Taka decyzja skutkowała podwyższeniem rangi tej sprawy i przekazaniem postępowania w tej kwestii do specjalnego biura Departamentu Stanu.

Autorka/Autor:js//rzw

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: The Wall Street Journal