Ambasador USA odwiedziła więzionego w Rosji dziennikarza Evana Gershkovicha

Źródło:
Reuters, Wall Street Journal
Evan Gershkovich to amerykański dziennikarz więziony w Rosji (wideo archiwalne)
Evan Gershkovich to amerykański dziennikarz więziony w Rosji (wideo archiwalne)
Reuters
Evan Gershkovich to amerykański dziennikarz więziony w Rosji (wideo archiwalne)Reuters

Ambasador USA w Rosji Lynne Tracy spotkała się w poniedziałek z więzionym w moskiewskim więzieniu Lefortowo dziennikarzem "Wall Street Journal" Evanem Gershkovichem. To jej trzecia wizyta w więzieniu od aresztowania dziennikarza w marcu.

"Ambasador Tracy poinformowała, że Evan nadal wygląda na zdrowego i pozostaje silny mimo okoliczności" - cytuje ambasadę USA w Moskwie "Wall Street Journal". Dziennik nie podał szczegółów spotkania.

Pierwsze spotkanie Gershkovicha z ambasador odbyło się w kwietniu, po czym Rosja odmawiała dostępu przez dwa miesiące. Tracy oskarżała Rosję o prowadzenie "dyplomacji zakładniczej". Według "WSJ", rosyjscy oficjele sugerowali, że są skłonni rozważyć wypuszczenie dziennikarza w ramach wymiany więźniów z USA, ale najpierw musi zapaść wyrok w jego procesie, który może ciągnąć się miesiącami.

Drugie spotkanie Tracy z uwięzionym dziennikarzem odbyło się na początku lipca.

Zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa

31-letni Gershkovich, syn emigrantów z ZSRR, został zatrzymany pod koniec marca w Jekaterynburgu pod zarzutem szpiegostwa, choć dotąd nie zaprezentowano na to żadnych dowodów. Zarówno on sam, jak i jego pracodawca, a także administracja USA zaprzeczają tym zarzutom.

Czytaj także: Aresztowany w Rosji amerykański dziennikarz widziany po raz pierwszy od tygodni. Sąd rozpatrzył jego wniosek

Autorka/Autor:mjz/kab

Źródło: Reuters, Wall Street Journal