Eurostat o pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Polska liderem

Autor:
PAP\mtom
Źródło:
pk
Pelosi: szczodrość i przykład, który całemu światu pokazują Polacy, to kwestia historyczna
Pelosi: szczodrość i przykład, który całemu światu pokazują Polacy, to kwestia historycznaTVN24
wideo 2/3
TVN24Pelosi: szczodrość i przykład, który całemu światu pokazują Polacy, to kwestia historyczna

Polska jest liderem wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej, które przyznały w maju uciekającym przed wojną obywatelom Ukrainy ochronę tymczasową - wynika z komunikatu Europejskiego Urzędu Statystycznego.

"W maju 2022 roku spośród państw członkowskich UE, dla których dostępne są dane, Polska przyznała największą liczbę statusów ochrony tymczasowej Ukraińcom uciekającym w wyniku inwazji Rosji (96 085). Na kolejnych miejscach uplasowała się Rumunia (20 435) i Bułgaria (19 860)" - czytamy w komunikacie Eurostatu.

Europejski Urząd Statystyczny przekazuje też, że oprócz obywateli Ukrainy - którzy stanowią zdecydowaną większość osób korzystających z ochrony czasowej, w grupie tej znaleźli się też obywatele innych krajów, którzy otrzymali taki status w państwach członkowskich UE - mowa o 825 Nigeryjczykach w Portugalii lub 205 Rosjanach w Polsce.

Czytaj też: Odziedziczyła dom w Zgierzu, zaprosiła 24 uchodźców. "Tatuś był dobrego serca, to by mu się spodobało"

Unia Europejska wprowadziła w marcu mechanizm tymczasowej ochrony dla osób uciekających przed wojną na Ukrainie. Zapewnia on natychmiastową i zbiorową - to jest bez rozpatrywania indywidualnych wniosków - ochronę osobom przesiedlonym, które nie są w stanie wrócić do swojego kraju pochodzenia. Tymczasowa ochrona nie jest równoznaczna z przyznaniem statusu uchodźcy. Osoby objęte tym mechanizmem uzyskują prawo pobytu na rok, dostęp do rynku pracy i zakwaterowania, pomoc medyczną, dostęp do edukacji dla dzieci.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:PAP\mtom

Źródło: pk