"Imponująca skala" ćwiczeń Eurokorpusu. Będą trenować operacje przeciwko rebeliantom i zwalczanie terroryzmu

Źródło:
PAP
Gen. Jarosław Gromadziński w Orzyszu
Gen. Jarosław Gromadziński w Orzyszu
tvn24
Gen. Jarosław Gromadziński na ćwiczeniach w Orzyszu (nagranie z 2017 roku)tvn24

Eurokorpus dowodzony przez generała Jarosława Gromadzińskiego rozpocznie w przyszłym tygodniu ćwiczenia z operacji reagowania kryzysowego NATO. Weźmie w nich udział 1100 żołnierzy z 18 państw. Celem jest certyfikacja jednostki i wykazanie jej zdolności do prowadzenia operacji sojuszniczych NATO.

O rozpoczynającym się we wtorek ćwiczeniu STEADFAST JACKAL 2023 poinformował komandor porucznik Tomasz Pawęska, rzecznik Eurokorpusu - wielonarodowej jednostki wojskowej, w której skład wchodzą żołnierze z Polski, Francji Niemiec, Hiszpanii, Belgii i Luksemburga.

- Celem ćwiczenia jest przetestowanie zdolności Eurokorpusu do planowania i przeprowadzania wspólnych operacji reagowania kryzysowego przeciwko hybrydowym przeciwnikom rywalizującym z NATO głównie w obszarach lądowych, cybernetycznych i powietrznych - przekazał kmdr por. Pawęska.

Ćwiczący żołnierze mają skupić się między innymi na operacjach przeciwko rebeliantom i zwalczaniu terroryzmu - chodzi o operacje sojusznicze poza artykułem 5. Traktatu Północnoatlantyckiego. W ćwiczeniu weźmie udział ponad 1100 żołnierzy z łącznie 18 różnych państw. - Skala ćwiczenia jest imponująca - ocenił rzecznik Eurokorpusu.

Ćwiczenie odbędzie się w norweskim Stavanger, gdzie mieści się Połączone Centrum Działań Bojowych NATO, które zaplanowało scenariusz ćwiczeń Eurokorpusu. Wyniki ćwiczenia mają podlegać ocenie i certyfikacji według standardów NATO - celem jest wykazanie zdolności jednostki do prowadzenia wspólnych operacji z Sojuszem.

Eurokorpus pod dowództwem Jarosława Gromadzińskiego, polskiego generała broni, po ukończeniu złożonego procesu ewaluacji zgodnie ze standardami NATO, otrzyma mandat do pełnienia roli dowództwa NATO Joint Task Force w 2024 roku - podkreślił kmdr por. Pawęska.

Przygotowania do roli Dowództwa Sił Grupy Bojowej Unii Europejskiej

Z początkiem 2024 roku Eurokorpus rozpocznie przygotowania do roli Dowództwa Sił Grupy Bojowej Unii Europejskiej w 2025 roku. W tym czasie będzie mógł być przemieszczony między innymi w ramach operacji wsparcia pokoju, w sytuacjach kryzysowych, operacjach reagowania, operacjach ewakuacji niezwiązanych z walką czy pomocy w przypadku katastrof i pomocy humanitarnej.

Jak podkreślił kmdr por. Pawęska, proces planowania ćwiczeń rozpoczął się już w 2022 roku. Eurokorpus zorganizowała od tego czasu "Common Exercise Series 2022" aby - co podkreślił rzecznik Eurokorpusu - "jak najlepiej przygotować się do przyszłych zadań". Ćwiczenia te obejmowały m.in. planowanie reakcji kryzysowej, szkolenie sztabu bojowego, oraz samo przeprowadzanie ćwiczenia.

Eurokorpus - co to jest

Eurokorpus to wojskowa struktura szybkiego reagowania, w której skład wchodzi sześć państw ramowych: Niemcy, Francja, Hiszpania, Belgia oraz Luksemburg, a od początku 2022 roku także Polska. W skład Eurokorpusu wchodzą też stowarzyszone Włochy, Grecja, Rumunia i Turcja. Całą strukturą dowodzą rotacyjnie dowódcy wyznaczani przez państwa ramowe - od czerwca tego roku państwem ramowym jest Polska, a jednostką dowodzi generał Jarosław Gromadziński.

Eurokorpus rozpoczął działalność w 1993 roku. Struktura współdziała z NATO oraz Unią Europejską, jest zarządzana przez wchodzące w jej skład państwa. Decyzje dotyczące Eurokorpusu podejmują ministrowie obrony i spraw zagranicznych wchodzących w jego skład państw. Dowództwo zlokalizowane w Strasburgu odpowiada za wydzielanie oddziałów sojuszniczych do udziału w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju - zarówno na potrzeby Unii Europejskiej, jak i NATO

Autorka/Autor:ads//mrz

Źródło: PAP