Świat

Zarzuty morderstwa, poszukiwani bracia i zatrzymania w Wietnamie

Świat


Wietnamska policja zatrzymała dwie osoby, a kilka innych wezwano na przesłuchanie w związku ze śmiercią 39 osób, których ciała znaleziono w ciężarówce w angielskim hrabstwie Essex. Także w piątek brytyjska policja przekazała, że kolejny mężczyzna z Irlandii Północnej został w tej sprawie oskarżony o morderstwo i handel ludźmi, a do dwóch kolejnych zaapelowano, aby oddali się w ręce policji.

Choć początkowo informowano, że 31 mężczyzn i osiem kobiet, których ciała znaleziono w naczepie ciężarówki to Chińczycy, obecnie brytyjska policja nie wyklucza, że mogli wśród nich być Wietnamczycy.

Policja z prowincji Ha Tinh w Wietnamie wszczęła śledztwo w sprawie podejrzeń o handel ludźmi po tym, gdy 10 rodzin z tego regionu zgłosiło zaginięcie swoich bliskich - przekazały władze.

W piątek poinformowano, że w wyniku dochodzenia zatrzymano dwie osoby, a kilka kolejnych wezwano na przesłuchanie. Śledczy sprawdzają także podobne przypadki przemytu ludzi, które wystąpiły w ciągu ostatnich pięciu lat.

Oskarżenia o morderstwo i apel policji do dwóch braci

Także w piątek zarzuty dokonania morderstwa oraz udziału w handlu ludźmi usłyszał 23-letni Eamon Harrison z Irlandii Północnej, którego w zeszłym tygodniu zatrzymano w porcie w Dublinie na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania. Obecnie oczekuje w areszcie w Irlandii, a władze wszczęły wobec niego procedurę ekstradycyjną do Wielkiej Brytanii.

Jak przekazała agencja Reutera, mężczyzna miał prowadzić ciężarówkę do portu w Zeebrugge w Belgii, skąd później trafiła ona do Wielkiej Brytanii.

Brytyjska policja zaapelowała także w piątek do dwóch poszukiwanych braci z Irlandii Północnej, aby oddali się w ręce śledczych. Ronan (40 lat) i Christopher (34 lata) Hughesowie są poszukiwani pod zarzutem zabójstwa i handlu ludźmi.

We wtorek inspektor Daniel Stoten, który prowadzi śledztwo w sprawie ciał w ciężarówce, zaapelował do nich: - Ronan i Christopher, oddajcie się w ręce policji - powiedział. - Potrzebujemy, byście oboje pomogli nam w tym dochodzeniu - mówił na konferencji prasowej w Belfaście. Wyjaśnił, że policja rozmawiała już z Ronanem Hughesem telefonicznie, jednak konieczne jest, aby przesłuchać braci osobiście.

Stoten podkreślił, że rozmowa z nimi jest kluczowa w tej sprawie. - Im szybciej uda się to zrobić, tym szybciej będziemy uczynić kolejne kroki w śledztwie - ocenił.

Ronan (lewo) i Christopher (prawo) Hughesowietwitter.com/EssexPoliceUK

Policja szuka winnych

Harrison oraz bracia Hughes to kolejne osoby, które według brytyjskich służb mogą być zamieszane w sprawę.

W niedzielę policja z Essex poinformowała, że trzy osoby zatrzymane w Wielkiej Brytanii zostały wypuszczone z aresztu za kaucją.

Jak podano w oświadczeniu, 38-letni kobieta i mężczyzna z Warrington w hrabstwie Cheshire zostali zwolnieni do 11 listopada, a 48-letni mężczyzna z Irlandii Północnej - do 13 listopada. Byli przesłuchiwani w związku z podejrzeniami o przemyt ludzi i zabójstwo.

W sobotę w związku ze sprawą zarzuty postawiono 25-letniemu Maurice'owi Robinsonowi, kierowcy ciężarówki.

Usłyszał 39 zarzutów nieumyślnego spowodowania zabójstwa, zarzut handlu ludźmi, prania pieniędzy i udziału w zmowie w celu ułatwiania nielegalnej imigracji.

39 ciał w ciężarówce

Ciężarówkę ze zwłokami w naczepie znaleziono w nocy z 22 na 23 października w parku przemysłowym w południowo-wschodniej Anglii. Na razie nie udało się wyjaśnić, dlaczego ludzie ci znaleźli się w pojeździe.

39 ciał w ciężarówce pod LondynemPAP/Maciej Zieliński

Autor: ads,ft/adso / Źródło: Reuters, BBC, tvn24.pl