"Z woli Boga realizujemy naszą wspólną inwestycję z Rosją i nadal będziemy to robić"

Świat

Aktualizacja:

Rosyjski rakietowy system obrony powietrznej S-400, którego pierwsze elementy dotarły już do Turcji, będzie w pełni wdrożony w kwietniu 2020 roku. Taką deklarację złożył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Przemawiając w poniedziałek na lotnisku w Stambule, w trzecią rocznicę zamachu stanu w 2016 r., Erdogan poinformował, że już osiem samolotów dostarczyło do Turcji elementy rosyjskiego systemu i zapowiedział kolejne dostawy.

- System będzie w pełni wdrożony w kwietniu 2020 roku - zapowiedział prezydent. - S-400 to najpotężniejszy system obronny przeciwko tym, którzy chcą zaatakować nasz kraj. Z woli Boga, realizujemy naszą wspólną inwestycję z Rosją i nadal będziemy to robić - podkreślił prezydent Turcji. W niedzielę Recep Tayyip Erdogan powiedział, że umowa z Rosją na dostawę systemu S-400 - która zwiększyła napięcia z jej sojusznikami z NATO, zwłaszcza ze Stanami Zjednoczonymi - "jest obecnie najważniejszym porozumieniem w historii" kraju.

Kłopot z rakietami

Waszyngton jest zdecydowanie przeciwny kupowaniu rosyjskiej broni przez Turcję, która jest ważnym członkiem NATO. Amerykanie argumentują też, że system S-400 nie jest kompatybilny ze sprzętem wojskowym Sojuszu.

Pentagon ostrzegł, że S-400 w Turcji może stanowić zagrożenie dla sił powietrznych NATO operujących w tym regionie. Amerykańscy eksperci uważają, że radary zainstalowane w rosyjskiej broni nauczą się dostrzegać i śledzić myśliwce F-35, przez co ich niewykrywalność stałaby się wątpliwa. USA formalnie rozpoczęły proces wykluczania Turcji z programu F-35. Erdogan powtórzył jednak w niedzielę, że dla Ankary decyzja w sprawie zakupu S-400 "nie była wyborem, lecz koniecznością" podyktowaną względami bezpieczeństwa. Turecki przywódca przypomniał także, że jego kraj zapłacił już 1,4 mld dolarów za dostawę 116 sztuk F-35. W sierpniu 2018 roku Turcja otrzymała dwie maszyny tego typu. MSZ w Ankarze zapewniło, że zakup S-400 nie oznacza wcale, że "orientacja strategiczna" Turcji uległa zmianie.

Rosyjski system rakietowy S-400 TriumfPAP/Reuters

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: