Wnuki zmarłej królowej Elżbiety - dwójka synów króla Karola: książęta William i Harry, dwoje dzieci księżniczki Anny: Peter Philips i Zara Tindall, dwie córki księcia Andrzeja: księżniczki Beatrycze i Eugenia oraz dwoje dzieci księcia Edwarda: Ludwika i Jakub - czuwali wieczorem przy jej trumnie. Podobną wartę pełniły dzień wcześniej dzieci królowej.
Tłumy od środy przychodzą do Westminster Hall w Pałacu Westminsterskim, gdzie wystawiona jest trumna z ciałem Elżbiety II. Do budynku wchodzić można 24 godziny na dobę, przechodzący mają kilka sekund na zatrzymanie się przy trumnie, a kolejka stale się wydłuża.
Wnuki Elżbiety czuwały przy trumnie
W sobotę po godzinie 18 (19 czasu polskiego) w czuwaniu przy wystawionej trumnie wzięły udział wnuki Elżbiety: książę Walii i następca tronu William, książę Harry, najstarszy wnuk Peter Phillips, Zara Tindal, księżniczka Beatrycze, księżniczka Eugenia, Ludwika Windsor oraz najmłodszy, 15-letni wicehrabia Severn Jakub.
Podczas czuwania książęta William i Harry byli w mundurach, pozostali mężczyźni - w garniturach. W przypadku Harry'ego, który zrezygnował w 2020 roku z pełnienia obowiązków członka rodziny królewskiej, był to pierwszy raz od tego czasu, gdy pojawił się w mundurze. Zdecydował o tym król Karol III. Dzień wcześniej podobny wyjątek zrobił on dla swojego młodszego brata, Andrzeja, który po tym jak uwikłał się w głośną aferę seksualną również zrezygnował z pełnienia obowiązków w rodzinie królewskiej.
W czasie 15-minutowego czuwania nie zatrzymano przejścia zwykłych ludzi.
W piątek wieczorem, w podobnej ceremonii udział wzięły dzieci zmarłej brytyjskiej królowej: król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward. Taka ceremonia miała miejsce także w poniedziałek w katedrze świętego Idziego w Edynburgu, gdzie na 24 godziny była wystawiona trumna z ciałem Elżbiety.
Czuwanie książąt po raz pierwszy włączono do uroczystości pogrzebowych w rodzinie królewskiej w 1936 roku, ale od tego czasu taka ceremonia odbyła się tylko kilka razy, przy czym wcześniej brali w nim udział tylko mężczyźni. Pierwszą kobietą dopuszczoną do tego stała się w poniedziałek księżniczka Anna.
Trumna z ciałem królowej pozostanie w Westminster Hall do poniedziałku, czyli do dnia jej pogrzebu.
Źródło: tvn24.pl, PAP