Elon Musk: pacjent z wszczepionym implantem mózgowym steruje myszką za pomocą myśli

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Pacjent, któremu wszczepiono implant mózgowy opracowany przez Neuralink, jest w stanie poruszać myszką od komputera wyłącznie za pomocą swoich myśli - przekazał założyciel firmy Elon Musk. Dodał, że osoba ta w pełni doszła do siebie po zabiegu.

Pod koniec stycznia pierwszemu pacjentowi wszczepiono implant mózgowy opracowany przez firmę Neuralink, założoną przez Elona Muska. W poniedziałek biznesmen poinformował, że osoba ta już w pełni doszła do siebie po zabiegu, a także że jest w stanie kontrolować myszkę do komputera wyłącznie za pomocą swoich myśli.

- Postępy są dobre, wydaje się, że pacjent już czuje się zupełnie dobrze, nie ma żadnych skutków ubocznych, o których byśmy wiedzieli - powiedział Musk. - Pacjent jest w stanie poruszać myszką po ekranie poprzez samo myślenie - dodał. Założyciel Neuralink przekazał też, że trwają próby uzyskania jak największej ilości kliknięć myszką za pomocą myśli przez pacjenta i wskazał, że działania takie, jak przytrzymanie przycisku przy jednoczesnym poruszaniu myszką, mogą być kluczowe dla przeprowadzania kolejnych działań na komputerze.

ZOBACZ TEŻ: Musk czuje na karku oddech konkurencji i wprowadza obniżki

Implant mózgowy firmy Neuralink

Zgodę na przeprowadzenie pierwszych testów na ludziach firma Neuralink otrzymała w 2023 roku. Gdy kilka tygodni temu pacjentowi wszczepiono pierwszy implant mózgowy, Musk informował, że umożliwia on "sterowanie telefonem lub komputerem, a za ich pośrednictwem niemal każdym urządzeniem, za pomocą myśli". Zapowiadał, że pierwsze implanty zostaną wszczepione osobom, które "straciły władzę w kończynach".

Opracowany przez Neuralink implant jest umieszczany w mózgu przez specjalnego robota zaprojektowanego przez firmę. Implant łączy się z mózgiem za pomocą elastycznych nici z elektrodami. Każda z nich jest cieńsza od ludzkiego włosa. Ma to pozwolić na zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia wrażliwych tkanek, a jednocześnie zapewnić wysoką przepustowość danych.

ZOBACZ TEŻ: Elon Musk odwiedził Muzeum Auschwitz-Birkenau

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images for The New York Times