Kandydat na prezydenta Ekwadoru zastrzelony podczas wiecu wyborczego

Źródło:
Reuters, PAP

Kandydat na prezydenta Ekwadoru Fernando Villavicencio został zastrzelony podczas wiecu wyborczego. Prawdopodobny zabójca polityka zmarł w wyniku obrażeń odniesionych podczas strzelaniny z funkcjonariuszami.

Do zabójstwa doszło w środę wieczorem czasu lokalnego w stolicy Ekwadoru - Quito. Śmierć  59-letniego Fernando Villavicencio potwierdził prezydent kraju Guillermo Lasso, zapowiadając, że "przestępstwo to nie pozostanie bezkarne".

Nieznani sprawcy, którzy oddali serię strzałów z broni palnej do ekwadorskiego polityka, ranili również policjantów ochraniających wiec wyborczy Villavicencio.

Jak podał Reuters za biurem prokuratora generalnego, prawdopodobny zabójca polityka zmarł w wyniku obrażeń odniesionych podczas strzelaniny z funkcjonariuszami, w wyniku której został ujęty.

Otrzymywał pogróżki, był reporterem śledczym

Obecność policji na wiecu polityka, jak odnotował portal Infobae, związana była z pogróżkami, które od dłuższego czasu miał otrzymywać kandydat w wyborach na prezydenta.

W pierwszych komentarzach dotyczących zamordowania Villavicencio dziennikarze ekwadorscy podkreślili, że kandydat na prezydenta miał wrogów, gdyż przez wiele lat był reporterem śledczym.

Fernando Villavicencio ujawnił liczne przypadki korupcji na szczytach władzy w tym południowoamerykańskim kraju w okresie, kiedy prezydentem Ekwadoru był Rafael Correa. Zastraszany wówczas przez "nieznanych sprawców" dziennikarz schronił się w dżungli.

Od kilku lat Ekwador zmaga się z rosnącą falą przemocy, głównie za sprawą rywalizujących ze sobą gangów narkotykowych. W ubiegłym roku na 100 tysięcy mieszkańców przypadało 25 zabójstw - to najwyższy wskaźnik zabójstw w historii Ekwadoru. 

Jeden z kandydatów w wyborach prezydenckich

Jak podał Reuters, według sondaży Villavicencio cieszył się poparciem na poziomie 7,5 procent, co plasowało go na piątym miejscu wśród ośmiu kandydatów na prezydenta.

Przedterminowe wybory prezydenckie i parlamentarne mają zostać przeprowadzone w Ekwadorze 20 sierpnia.

Autorka/Autor:pp/dap

Źródło: Reuters, PAP