Izrael i Palestyńczycy ustanowili "mechanizm ograniczania przemocy" przed zbliżającym się Ramadanem

Źródło:
PAP

Izraelscy i palestyńscy przedstawiciele władz zgodzili się podczas rozmów w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk na ustanowienie mechanizmu ograniczającego przemoc - poinformowała agencja Reutera. We wspólnym komunikacie podkreślono potrzebę zapobiegania wszelkim zakłóceniom w świętych miejscach Jerozolimy, gdy pod koniec tygodnia rozpocznie się Ramadan, najważniejszy miesiąc w muzułmańskim kalendarzu.

Podczas niedzielnych rozmów izraelscy i palestyńscy urzędnicy "zgodzili się na ustanowienie mechanizmu ograniczania i przeciwdziałania przemocy, podburzaniu oraz podburzającym wypowiedziom i działaniom", który miałby być przedstawiony na kolejnym spotkaniu w Szarm el-Szejk w kwietniu. W konsultacjach uczestniczyli również przedstawiciele wysokiego szczebla USA, Jordanii i Egiptu. Nie podano szczegółów dotyczących tego mechanizmu.

Starcia podczas Ramadanu

Strony potwierdziły również zobowiązania podjęte na spotkaniu w jordańskiej Akabie w zeszłym miesiącu, w tym zobowiązanie Izraela do zaprzestania planowania nowych osiedli przez okres czterech miesięcy. Reuters pisze, że spotkanie w Akabie 26 lutego, pierwsze tego typu od lat, nie zdołało powstrzymać przemocy, pomimo izraelskich i palestyńskich obietnic o deeskalacji, które zostały powtórzone podczas niedzielnych rozmów w egipskim kurorcie. W poprzednich latach podczas Ramadanu dochodziło do starć między izraelską policją a Palestyńczykami, zwłaszcza wokół kompleksu meczetu Al-Aksa w Jerozolimie, trzeciego najświętszego miejsca islamu, czczonego przez Żydów jako Wzgórze Świątynne.

Od początku roku w starciach izraelsko - palestyńskich zginęło 81 Palestyńczyków, 13 Żydów i jedna Ukrainka - wynika z obliczeń agencji AFP dokonanych na podstawie informacji ze źródeł palestyńskich i izraelskich.

Wzrost napięć na Zachodnim Brzegu

Rok 2022 i początek 2023 przyniósł wzrost napięć między Izraelem a Palestyńczykami. Na Zachodnim Brzegu powstają zbrojne grupy, które atakują izraelskich żołnierzy i cywilów, ale także sprzeciwiają się coraz mniej popularnym władzom palestyńskim. Na obszarach północnego Zachodniego Brzegu, gdzie dochodzi do większości starć, kontrola Autonomii Palestyńskiej zmniejsza się, a młodzi Palestyńczycy tracą nadzieję na powstanie państwa palestyńskiego.

Autorka/Autor:kz//now

Źródło: PAP