Biden: musimy zobowiązać się do tego, by obietnica "nigdy więcej" pozostała żywa

Źródło:
PAP
Marsz Żywych w Oświęcimiu (2022 r.)
Marsz Żywych w Oświęcimiu (2022 r.)TVN24
wideo 2/4
Marsz Żywych w OświęcimiuTVN24

Z okazji Dnia Pamięci Holokaustu prezydent USA Joe Biden zamieścił wpis na Twitterze, w którym wezwał, by obietnica "nigdy więcej" pozostała wciąż żywa. Tego dnia wyruszył także Marsz Żywych z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, zorganizowany po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19.

W Izraelu od środy do czwartku obchodzony jest Jom ha-Szoa - Dzień Pamięci Holokaustu, będący w tym kraju świętem państwowym.

"W Dniu Pamięci Holokaustu rozmyślamy nad okropnościami Holokaustu, podczas którego nazistowski reżim systematycznie wymordował 6 milionów Żydów i miliony innych niewinnych osób. Tak samo jak czcimy pamięć ofiar i otaczamy miłością tych, którzy ocaleli, musimy zobowiązać się do tego, by obietnica 'nigdy więcej' pozostała żywa" - napisał na Twitterze prezydent USA Joe Biden.

Pierwszy Marsz Żywych po dwuletniej przerwie

W czwartek wyruszył Marsz Żywych z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Przemarsz trzykilometrową "drogą śmierci" pomiędzy obozami Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau jest wyrazem hołdu, jaki uczestnicy składają ofiarom Holokaustu. Sygnałem do wymarszu był dźwięk szofaru, instrumentu liturgicznego z baraniego rogu.

Tegoroczny Marsz Żywych został zorganizowany po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. Odbywa się - jak zaznaczyli organizatorzy - w cieniu wojny na Ukrainie.

Organizatorzy wskazali, że przesłanie tegorocznego Marszu Żywych skupia się na wadze przekazywania odpowiedzialności za pamięć i edukację o Holokauście następnemu pokoleniu: "wnukom tych, którzy przeżyli mroczne dni hitlerowskiej opresji i systematycznej zagłady ponad 6 milionów żydowskich ofiar". Jak zaznaczyli, pamięć o przeszłości jest narzędziem nauczania w przyszłości.

Czytaj też: Marsz Żywych. Andrzej Duda złożył wieniec przy Ścianie Śmierci

Uroczystość tradycyjnie przypada w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha-Szoa), którego data w kalendarzu gregoriańskim jest ruchoma. W 2022 r. przypada on 28 kwietnia.

Zagłada Żydów w czasie II wojny światowej

Holokaust, nazywany również Zagładą Żydów, Shoah lub Szoa to ludobójstwo europejskich Żydów dokonane w czasie II wojny światowej przez hitlerowskie Niemcy.

Liczba ofiar jest szacowana na prawie 6 milionów, jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci. Podczas Holokaustu zamordowano - według różnych źródeł - od 2,6 do 3,3 mln polskich Żydów.

Autorka/Autor:momo/ tam

Źródło: PAP