TVN24 | Świat

Minister obrony Kazachstanu podał się do dymisji po eksplozjach w składzie amunicji

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl
Urzędnicy ministerstwa obrony i lokalnych władz odwiedzili rodziny ofiar
Urzędnicy ministerstwa obrony i lokalnych władz odwiedzili rodziny ofiar Ministerstwo Obrony Kazachstanu
wideo 2/2
Ministerstwo Obrony Kazachstanu Urzędnicy ministerstwa obrony i lokalnych władz odwiedzili rodziny ofiar

Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Kazachstanu Murat Bektanow został nowym ministrem obrony tego kraju. Zastąpi na stanowisku Nurłana Jermekbajewa, który podał się do dymisji w związku z eksplozjami w wojskowym składzie amunicji.

Do serii wybuchów w składzie z amunicją jednostki wojskowej w obwodzie żambylskim na południu Kazachstanu doszło 26 sierpnia. Początkowo informowano o 60 rannych, jednak w kolejnych dniach zaczęła rosnąć liczba ofiar śmiertelnych. Jak podała kazachska sekcja Radio Swoboda, w wyniku eksplozji zginęło 15 osób, w tym żołnierze, strażacy i pracownicy ministerstwa do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Według władz obwodu żambylskiego skutki wybuchów to zniszczonych ponad 100 budynków mieszkalnych, kilkanaście obiektów handlowych i trzy szkoły. Z okolicznych wsi ewakuowano setki osób. Przyczyna pojawienia się ognia, który doprowadził do wybuchów, wciąż nie jest znana. W niedzielę lokalne władze podały, że w składzie amunicji doszło do kolejnej eksplozji, ale tym razem obyło się bez ofiar.

Minister postanowił zrezygnować

Jak podała Agencja Reutera, eksplozje doprowadziły do protestów w obwodzie żambylskim z powodu informacji, że materiały wybuchowe, które eksplodowały, zostały przetransportowane ze składu w mieście Arys w obwodzie turkiestańskim, gdzie doszło do podobnych wybuchów w 2019 roku. Wtedy życie straciły cztery osoby, a dziesiątki kolejnych zostało rannych.

Nurłan Jermekbajew i inni urzędnicy na miejscu eksplozji Ministerstwo Obrony Kazachstanu

Nurłan Jermekbajew otrzymał wtedy surową naganę i zachował stanowisko. A prezydent Kasym-Żomart Tokajew stwierdził, że w ministerstwie obrony są obserwowane "systemowe niedociągnięcia i osłabienie kontroli", co świadczyło o tym, że obarczył odpowiedzialnością ministra, nazywając go "stosunkowo nową osobą w resorcie" - przypomniało Radio Swoboda.

Radio Swoboda podało, że następnego dnia po ostatnich wybuchach Nurłan Jermekbajew, pełniący urząd ministra obrony od 2018 roku, powiedział korespondentowi tej rozgłośni, że "w pierwszej minucie po wiadomościach o wybuchach postanowił zrezygnować".

O mianowaniu nowego ministra obrony Murata Bektanowa, a także o dymisji Nurłana Jermekbajewa, poinformowały we wtorek służby prasowe prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa.

Ministerstwo obrony Kazachstanu publikuje wideo ze zdjęciami ofiar eksplozji
Ministerstwo obrony Kazachstanu publikuje wideo ze zdjęciami ofiar eksplozji Ministerstwo Obrony Kazachstanu

29 sierpnia w obwodzie żambylskim ogłoszono dniem żałoby. W tym dniu Tokajew poinformował również, że wydał dekret o pośmiertnym uhonorowaniu orderami żołnierzy i strażaków.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Kazachstanu