"Polska i Ukraina podważają nienaruszalność własnych granic". Ostra uchwała Dumy

Spór o deklarację o solidarności polsko-ukraińskiej
Spór o deklarację o solidarności polsko-ukraińskiej
tvn24
Polski Sejm przyjął "Deklarację pamięci i solidarności" 20 października tvn24

Rosyjska Duma potępiła przyjętą w październiku przez parlamenty Ukrainy i Polski "Deklarację pamięci i solidarności". "Deputowani Dumy Państwowej będą traktować wszelkie próby powoływania się na fakt jej przyjęcia przez państwa trzecie i organizacje międzynarodowe jako wrogi akt wobec Federacji Rosyjskiej" - głosi fragment uchwały, cytowany przez agencję TASS.

"Politycy obydwu krajów próbują zatuszować problemy we własnych relacjach, wykazując chęć [utrzymywania przyjaźni przeciwko wspólnemu wrogowi]. Prowokacją tą nie tylko powodują nieodwracalne szkody w stosunkach z Rosją, ale także podważają nienaruszalność własnych granic" – głosi uchwała, którą poparli w środę posłowie izby niższej rosyjskiego parlamentu. Fragment dokumentu cytują rosyjskie agencje TASS i RIA Nowosti.

Według posłów Dumy, "przyjęcie podobnego rodzaju decyzji zostało zainspirowane nieprzyjaźnią nie tylko do byłego Związku Radzieckiego, ale także do Federacji Rosyjskiej i stało się możliwe w sytuacji skrajnej rusofobii, która cechuje aktualną politykę Polski i Ukrainy".

Agencja TASS relacjonuje, że w uchwale deputowani izby niższej rosyjskiego parlamentu potępili deklarację parlamentów Ukrainy i Polski, a także odrzucili polsko-ukraińskie "próby przepisania historii i dokonania rewizji drugiej wojny światowej".

"Wrogi akt"

Przyjętą w październiku wspólną Deklarację pamięci i solidarności rosyjscy parlamentarzyści uznali za sprzeczną z prawem międzynarodowym. "Deputowani Dumy Państwowej będą traktować wszelkie próby powoływania się na fakt jej przyjęcia przez państwa trzecie i organizacje międzynarodowe jako wrogi akt wobec Federacji Rosyjskiej ze wszystkimi jego konsekwencjami dla wzajemnych stosunków" – przytacza fragment uchwały agencja TASS.

Dokument wskazuje, że "Rosja, jako spadkobierczyni ZSRR, zwycięzcy w czasie drugiej wojny światowej, nie pozwoli na dokonanie rewizji jej historii i wyroku Trybunału Norymberskiego, który postawił wszystkie kropki [nad i] w sprawie dotyczącej winowajców wywołania najkrwawszej wojny w historii ludzkości".

Na stronie Dumy podano, że projekt uchwały przedstawił wiceprzewodniczący komisji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, integracji euroazjatyckiej i stosunków z rodakami Konstantin Zatulin.

Wspólna deklaracja

20 października polscy i ukraińscy posłowie przyjęli wspólną "Deklarację pamięci i solidarności Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Najwyższej Ukrainy". Dokument mówi m.in. o potrzebie bezstronnych badań historycznych i potrzebie "powstrzymywania sił, które prowadzą do sporów w naszych państwach".

"Składamy hołd milionom ofiar agresji i okupacji naszych krajów przez komunistyczny ZSRR i nazistowskie Niemcy" - głosi deklaracja. Zwrócono w niej uwagę na "walkę polskich i ukraińskich sił opozycji antykomunistycznej, która dała moralne podstawy dla przywrócenia niepodległości naszych państw".

W deklaracji podkreślono potrzebę "intensyfikacji bezstronnych badań historycznych, podjęcia szczerej i przyjacielskiej współpracy badaczy, a także powstrzymywania sił, które prowadzą do sporów w naszych państwach".

Autor: tas / Źródło: TASS, RIA Nowosti, duma.ru

Źródło zdjęcia głównego: Moscowjob.net CC BY SA Wikipedia