Świat

Drony zabiły 13 osób. Terrorysta, który utrzymywał pokój, nie żyje

Świat

US GovernmentAtaki dronów właściwie zupełnie zniszczyły relacje amerykańsko-pakistańskie

W dwóch atakach amerykańskich samolotów bezzałogowych na pakistańskich terytoriach plemiennych zginęło 13 osób. Wśród zabitych jest dowódca rebeliantów, walczących z siłami NATO w Afganistanie, mułła Nazir - podały w czwartek źródła w pakistańskim wywiadzie.

Mułła Nazir zginął wraz z pięcioma bojownikami w ataku na dom lub samochód we wsi Angoor Adda w Południowym Waziristanie w czwartek rano. Śmierć poniosły także trzy inne osoby - pisze agencja AP. Z kolei według AFP do ataku doszło w środę wieczorem we wsi Sar Kanda.

Terrorysta, który utrzymywał pokój

W 2009 r. ten dowódca rebeliantów, który naraził się Amerykanom, atakując siły USA w Afganistanie, zawarł porozumienie pokojowe z pakistańskim wojskiem. Armia Pakistanu traktuje dowódców takich jak Nazir jako mających wielkie znaczenie w utrzymywaniu wewnętrznego pokoju, gdyż nie atakują oni pakistańskich celów.

Mieszkańcy Angoor Addy oraz Wany, największego miasta Południowego Waziristanu, utrzymują, że słyszeli informację o śmierci mułły Nazira z głośników meczetu.

W drugim ataku w pobliżu Mir Ali, które jest głównym miastem Północnego Waziristanu, zginęło według pakistańskiego wywiadu czterech rebeliantów.

Mający ok. 30 lat mułła Nazir był celem wielu ataków amerykańskich dronów, w których ginęli ludzie z jego otoczenia. Pod koniec listopada 2012 roku przeżył atak samobójczy w Wanie.

Był ważnym sojusznikiem talibskiego dowódcy z Północnego Waziristanu, Hekmata Gula Bahadura. Utrzymywał też kontakty z utworzonym w 2007 roku Talibskim Ruchem Pakistanu (TTP), który atakuje pakistańskie siły bezpieczeństwa. Ostatnio bojownicy TTP postrzelili 14-letnią Pakistankę Malalę Yousufzai, która występuje w obronie prawa kobiet do edukacji.

Autor: adso/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: US Government

Tagi:
Raporty: