Dożywocie dla rosyjskiego nacjonalisty. Zlecał mordowanie "z nienawiści narodowościowej"

Przysięgli sądu miejskiego w Moskwie uznali Ilję Goriaczewa winnym m.in. zorganizowania grupy ekstremistycznejmos-gorsud.ru

Sąd w Moskwie skazał na dożywocie Ilję Goriaczewa, uważanego za założyciela Bojowej Organizacji Rosyjskich Nacjonalistów (BORN) - podały media. Według rosyjskiego Komitetu Śledczego BORN ma na swym koncie serię mordów z pobudek nacjonalistycznych.

Ława przysięgłych 14 lipca uznała Goriaczewa za winnego organizacji serii zabójstw, w tym prawnika Stanisława Markiełowa i lidera ruchu antyfaszystowskiego Ilji Dżaparidzego. Uznała go także za winnego utworzenia ekstremistycznej organizacji, nielegalnego posiadania i obrotu bronią oraz materiałów i urządzeń wybuchowych.

"Więzień polityczny"

Kary dożywocia - najwyższej możliwej - żądała dla Goriaczewa prokurator; obrońcy domagali się jego uniewinnienia. On sam oświadczył, że jest więźniem politycznym.

33-letni Goriaczew, były dziennikarz, w przeszłości student historii, pracował dla kanału telewizji prawosławnej i pisał dla wielu rosyjskich pism - podała AFP. Utrzymywał też, że współpracował z dwoma rosyjskimi deputowanymi.

Motyw: nienawiść i wrogość

Według Komitetu Śledczego FR Goriaczew wraz z Nikitą Tichonowem założyli BORN w połowie 2008 roku. Działacze tej grupy według śledczych w latach 2008-11 zabili liderów Ruchu Antyfaszystowskiego Fiodora Fiłatowa, Ilję Dżaparidzego i Iwana Chutorskiego, a także kilku obywateli FR narodowości niesłowiańskich, w tym mistrza świata w boksie tajskim Muslima Abdułłajewa. Kierowali się - w ocenie Komitetu Śledczego - nienawiścią i wrogością ze względów narodowościowych i ideologicznych.

W toku śledztwa nie udowodniono związku Goriaczewa z zabójstwem w 2010 roku sędziego Sądu Miejskiego w Moskwie Eduarda Czuwaszowa, który wielokrotnie orzekał w procesach aktywistów różnych ugrupowań. Jednak udowodniono, że z zabójstwem tym związani byli inni członkowie BORN - relacjonuje dziennik "Wiedomosti".

Krył się w Serbii

Proces Goriaczewa zaczął się na początku lipca. Oskarżony został wydany Rosji przez Serbię, gdzie został zatrzymany w 2013 roku. Obrońcy Goriaczewa utrzymywali, że nie powinien być on w Rosji skazani na karę wyższą niż groziłaby mu w kraju ekstradycji, czyli do 25 lat więzienia.

W kwietniu br. na dożywocie skazani zostali dwaj członkowie BORN: Maksim Bakłagin i Wiaczesław Isajew. Wcześniej, w 2011 roku, za dokonane w 2009 roku w centrum Moskwy zabójstwo Markiełowa i dziennikarki niezależnej "Nowej Gaziety" Anastazji Baburowej skazany został na dożywocie Nikołaj Tichonow.

Autor: asz//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mos-gorsud.ru