Wyrok polskiego TK w sprawie aborcji pod lupą Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Źródło:
tvn24.pl
Protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego na ulicach polskich miast (materiał z 6.02.2021)
Protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego na ulicach polskich miast (materiał z 6.02.2021)TVN24
wideo 2/2
Protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego na ulicach polskich miast (nagranie z lutego 2021 roku)TVN24

Skargi od polskich obywateli wpływają do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w związku z dotyczącym legalności aborcji ubiegłorocznym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską. Trybunał w czwartek zakomunikował polskiemu rządowi, że do tej pory przyjął i rozpatrzy merytorycznie 12 skarg. Poprosił polskie władze o złożenie wyjaśnień.

22 października ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską orzekł, że przepis tak zwanej ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Październikowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wywołało falę protestów w całym kraju.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Protest "Marsz na Warszawę"

Policja pilnuje domu Jarosława Kaczyńskiego
Policja pilnuje domu Jarosława Kaczyńskiego TVN24
wideo 2/14

27 stycznia 2021 roku Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku w sprawie przepisów aborcyjnych. Następnie wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Europejski Trybunał Praw Człowiek zajmie się wyrokiem TK

W czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) przekazał w komunikacie, że zajmie się sprawą wyroku TK. Jak czytamy, rozpatrzy skargi, których wnioskodawcami jest 12 polskich obywateli, którzy urodzili się w latach 1980-1993. 

Trybunał zakomunikował polskiemu rządowi, że przyjął sprawy i rozpatrzy je merytorycznie. Poprosił polskie władze o złożenie wyjaśnień.

Siedziba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Shutterstock

Jak czytamy w komunikacie, autorzy skarg zarzucają, że w następstwie wyroku niektóre szpitale odmówiły wykonania aborcji w przypadkach nieprawidłowości płodu. Powołując się na artykuł 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, skarżący podnoszą, że są potencjalnymi ofiarami naruszenia ich praw w przypadku, gdyby były prawnie zmuszone do donoszenia ciąży.

Powołując się natomiast na Artykuł 3 (zakaz nieludzkiego lub poniżającego traktowania), skarżący wskazują na cierpienie spowodowane perspektywą zmuszenia do urodzenia chorego lub martwego dziecka. 

Protest przeciw decyzji Trybunału Konstytucyjnego (27 października 2020 roku, Szczecin)tvn24

Autorzy skarg zarzucają również, że wprowadzone ograniczenia nie były "określone prawem", ponieważ Trybunał Konstytucyjny orzekał w nieprawidłowym składzie, bo trzech sędziów zostało wybranych z naruszeniem konstytucji.

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) jest sądem międzynarodowym orzekającym w sprawie skarg na naruszenie praw i wolności zawartych w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz jej Protokołach dodatkowych.

Autorka/Autor:pp//rzw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock