Kijów: więcej rosyjskich czołgów, systemów artyleryjskich i bojowych wozów piechoty na linii frontu w Donbasie

Autor:
tas\mtom
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rosja rozmieściła dodatkowe czołgi, bojowe wozy piechoty i systemy artyleryjskie na linii frontu w Donbasie - poinformowało ministerstwo obrony Ukrainy. "Federacja Rosyjska w dalszym ciągu uniemożliwia stabilizację sytuacji w obszarze działania Sił Połączonych" - dodał resort.

Jak podano w komunikacie resortu, powołującego się na doniesienia wywiadu, "dowództwo grupy operacyjnej rosyjskich okupacyjnych wojsk na pewnych kierunkach wzdłuż linii rozgraniczenia wzmacnia jednostki dodatkowymi 122-mm działami samobieżnymi, czołgami, bojowymi wozami piechoty. Działania te naruszają uzgodnienia o wycofaniu ciężkiego sprzętu".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Ministerstwo obrony w Kijowie przekazało również, że na pozycjach przy linii frontu Rosja rozmieściła dodatkowe stanowiska snajperów. Ich zadaniem - jak podano - jest prowokowanie ukraińskich żołnierzy do "ognia odwetowego". Prowadzone są też ćwiczenia snajperów, którzy nie biorą udziału w działaniach bojowych.

Resort w Kijowie poinformował, że formacje zbrojne Federacji Rosyjskiej "nadal ignorują porozumienia zawarte w ramach trójstronnej grupy kontaktowej do spraw uregulowania konfliktu na wschodniej Ukrainie".

"W ciągu ostatnich 24 godzin rosyjskie siły okupacyjne kilkakrotnie łamały ustalenia dotyczące zawieszenia broni, z użyciem uzbrojenia, zakazanego przez porozumienia pokojowe zawarte w Mińsku" - podało ministerstwo.

Komunikat resortu ukazał się na kilka godzin przed zaplanowanymi rozmowami prezydentów USA i Rosji Joe Bidena i Władimira Putina, które odbędą się na tle napięć dotyczących koncentracji rosyjskich wojsk wzdłuż ukraińskich granic.

Zwiększona "gotowość bojowa" prorosyjskich separatystów

Pod koniec listopada ukraiński wywiad poinformował o "zwiększonej gotowości bojowej kontrolowanych przez Rosję separatystycznych formacji w Donbasie".

Separatyści - jak wówczas przekazano - prowadzą duże manewry dowódczo-sztabowe z udziałem rezerwistów, jednostek struktur siłowych i administracji. Według ukraińskiego wywiadu kontrolę nad ćwiczeniami sprawuje Rosja.

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Kilka miesięcy później wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe.

Autor:tas\mtom

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości