Donald Tusk: Rząd Viktora Orbana jawnie przeszedł na pozycje rosyjskie. Nie sądzę, żebym mógł zmienić jego nastawienie

Źródło:
PAP
Tusk: rząd Orbana jawnie przeszedł na pozycje rosyjskie
Tusk: rząd Orbana jawnie przeszedł na pozycje rosyjskieTVN24
wideo 2/8
Tusk: rząd Orbana jawnie przeszedł na pozycje rosyjskieTVN24

Donald Tusk był pytany w piątek o jego ewentualne rozmowy z premierem Węgier Viktorem Orbanem. - Mamy do czynienia z rządem, który jawnie przeszedł na pozycje rosyjskie. Premier Orban tego nie ukrywa - stwierdził. - Zobaczę, spróbuję, ale nie oszukujmy się. Jego związek z Moskwą i Putinem jest organiczny i nie sądzę, żeby moja perswazja mogła wyraźnie zmienić nastawienie - dodał.

Donald Tusk na piątkowej konferencji prasowej był pytany przez dziennikarzy o jego kontakty z premierem Węgier. - Ja nie przeceniałbym mojego wpływu na Viktora Orbana, nie jesteśmy dzisiaj blisko siebie politycznie - powiedział Tusk. Stwierdził, że rząd Orbana jawnie przeszedł na stronę rosyjską i blokuje rozstrzygnięcia, które dałyby Polsce 800 milionów euro, "bo tylko Europa jest nam winna za to, co daliśmy, jako uzbrojenie dla Ukrainy". - Mieliśmy za to dostać pieniądze europejskie - Orban to blokuje - podkreślił.

- Jestem rozgoryczony, że w ostatniej chwili - jak tak biegają za swoimi pieniędzmi i stanowiskami dla kolegów - nie byli w stanie załatwić z Orbanem tak palącej dla nas kwestii, jak chociażby te 800 milionów euro za broń - powiedział, odnosząc się do rządu Mateusza Morawieckiego.

Szef PO zapewnił, że będzie stanowczy na Radzie Europejskiej. - Jestem przekonany, że większość liderów będzie liczyła się od dzisiaj z polskim zdaniem, jeśli chodzi o kwestie ukraińskie i jeśli chodzi o Węgry i Orbana - powiedział. - Zobaczę, spróbuję, ale nie oszukujmy się. Jego związek z Moskwą i Putinem jest organiczny i nie sądzę, żeby moja perswazja mogła wyraźnie zmienić nastawienie Orbana. Ale użyję różnych argumentów i sposobów, żeby przynajmniej zniwelować negatywne konsekwencje jego postawy - zapowiedział.

Autorka/Autor:ads/adso

Źródło: PAP