Brendan Carr stanie na czele Federalnej Komisji Łączności, czyli amerykańskiego biura regulującego radio i telewizję w Stanach Zjednoczonych - poinformował Donald Trump. "Trzeba rozmontować kartel cenzury i przywrócić wolność słowa zwykłym Amerykanom", zapowiedział Carr tuż po swojej nominacji.
O kolejnej nominacji Donald Trump poinformował w oświadczeniu w niedzielę. Brendan Carr, który od 2017 roku jest członkiem Federalnej Komisji Łączności (FCC), w nowej administracji Trumpa stanie na jej czele. "Carr jest wojownikiem na rzecz wolności słowa i walczy przeciwko regulacyjnemu terrorowi, który dusi amerykańskie wolności i hamuje naszą gospodarkę. Zakończy regulacyjny atak, który paraliżuje amerykańskich pracodawców i innowatorów" – napisał.
Brendan Carr skomentował tę decyzję na platformie X, dziękując Donaldowi Trumpowi i podkreślając, że jest "zaszczycony" tą nominacją. "Musimy rozmontować kartel cenzury i przywrócić wolność słowa zwykłym Amerykanom" - dodał w kolejnym wpisie.
Carr w administracji Trumpa
Podczas kampanii wyborczej przyszły przewodniczący FCC wielokrotnie zarzucał niektórym nadawcom brak obiektywizmu i uczciwości. M.in. wytknął stacji NBC, że do satyrycznego programu Saturday Night Live zaprosiła kandydatkę Partii Demokratycznej Kamalę Harris, a pominęła Donalda Trumpa.
Z kolei w 2022 r. Brendan Carr głośno protestował przeciw decyzji FCC, która nie przyznała należącej do Elona Muska firmie SpaceX blisko 900 mln dolarów dotacji. Pieniądze miały zostać przeznaczone na wdrożenie szerokopasmowego internetu. W jego opinii był to "atak lewicy na jej główny cel: Muska". Carr dał się również poznać jako zdecydowany przeciwnik platformy tik-tok. Wielokrotnie domagał się jej zakazania w Stanach Zjednoczonych, nazywając ją m.in. "cyfrowym fentanylem", który zagraża użytkownikom i bezpieczeństwu narodowemu.
Federalna Komisja Łączności
FCC jest niezależną agencją nadzorowaną przez Kongres. Powstała w 1934 roku, ma szerokie kompetencje regulacyjno-kontrolne względem telekomunikacji, czyli komunikacji radiowej, telewizyjnej, satelitarnej i innych. Do jej zadań należy m.in. przydzielanie koncesji oraz częstotliwości dla nadawców.
W składzie FCC zasiada 5 osób: obecnie to troje demokratów i dwoje republikanów. Proporcje odwrócą się w przyszłym roku po tym, jak w tegorocznych wyborach republikanie zyskali większość w obu izbach parlamentu.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA