Dymisja Kułeby potwierdzona. Zełenski zaproponował następcę

Źródło:
PAP, Reuters
Dziennikarz Zbigniew Parafianowicz wyjaśnia, dlaczego szef MSZ w Kijowie odchodzi z urzędu
Dziennikarz Zbigniew Parafianowicz wyjaśnia, dlaczego szef MSZ w Kijowie odchodzi z urzędu TVN24
wideo 2/4
Dziennikarz Zbigniew Parafianowicz wyjaśnia, dlaczego szef MSZ w Kijowie odchodzi z urzędu TVN24

Ukraiński parlament przyjął w czwartek rezygnację ministra spraw zagranicznych Dmytra Kułeby. Za dymisją zagłosowało 240 deputowanych. Zastąpi go Andrij Sybiha.

Zdjęcie wyników głosowania opublikował w mediach społecznościowych ukraiński parlamentarzysta Jarosław Żełezniak. Za dymisją Kułeby zagłosowało 240 deputowanych, jeden był przeciwko, a 45 wstrzymało się od głosu. Kułeba, który sprawował funkcję szefa MSZ Ukrainy od 2020 roku, nie był obecny na sali w trakcie głosowania.

W środę przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk poinformował, że Kułeba złożył rezygnację ze stanowiska. Nie podano powodu.

Kto zastąpi Kułebę? Prezydent Zełenski zaproponował w czwartek, by był to dyplomata i prawnik Andrij Sybiha, a parlament wyraził na to zgodę. Od 2024 roku jest wiceministrem spraw zagranicznych. Wcześniej pracował jako wiceszef biura prezydenta Zełenskiego i był m.in. ambasadorem Ukrainy w Turcji.

Kariera zawodowa Kułeby

Dmytro Kułeba rozpoczął karierę w ministerstwie spraw zagranicznych w 2003 roku i od tego czasu zajmował w resorcie różne stanowiska. Do pracy MSZ wprowadził "koncepcję dyplomacji cyfrowej, komunikacji strategicznej, dyplomacji kulturalnej i dyplomacji publicznej" - podano na stronie internetowej resortu.

W 2016 roku Kułeba został mianowany stałym przedstawicielem Ukrainy przy Radzie Europy. W latach 2019-2020 pełnił funkcję wicepremiera ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy. Na czele ministerstwa spraw zagranicznych Ukrainy stanął w marcu 2020 roku.

CZYTAJ TEŻ: Zanim to zestrzelą, połamią sobie języki

Dmytro KułebaUKRINFORM/PAP

Roszady w ukraińskim rządzie

W czwartek parlament zatwierdził też dymisję złożoną przez wicepremierkę ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Iryny Wereszczuk. Dzień wcześniej do przegłosowania rezygnacji zabrakło 12 głosów deputowanych. Wereszczuk ma teraz pracować w biurze prezydenta Zełenskiego.

W środę parlament zatwierdził też dymisję wicepremierki ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olhy Stefaniszyny, a także trzech ministrów: sprawiedliwości Denysa Maluski, ochrony środowiska i zasobów naturalnych Rusłana Striłca oraz ds. strategicznych gałęzi przemysłu Ołeksandra Kamyszina.

Autorka/Autor:ads/kg

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: UKRINFORM/PAP, t.me/yzheleznyak