Strefa Gazy to jedno z zapalnych miejsc konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Dlaczego to tam właśnie dochodzi do krwawych zamachów?
Strefa Gazy to część Autonomii Palestyńskiej odłączona od jej głównego terytorium. Znajduje się pomiędzy południowo-zachodnią częścią Izraela a egipskim Półwyspem Synaj.
W 1967 roku, po zwycięstwie w wojnie sześciodniowej, Izrael zajął Strefę Gazy. Od tamtej pory, na terenach zdominowanych przez Palestyńczyków zaczęły powstawać osiedla żydowskie. Od początku istnienia stały się jednym z frontów konfliktu.
Ewakuacja osiedli
W ramach programu pokojowego, który doprowadzić ma do zażegnania konfliktu w Palestynie, władze Izraela w 2005 roku podjęły decyzję o wycofaniu się ze Strefy Gazy i ewakuacji tamtejszych osiedli żydowskich. Pierwsze z nich przeniesiono 15 sierpnia 2005 roku.
Po ostatnich wyborach władzę w tej części Autonomii Palestyńskiej przejęło radykalne ugrupowanie Hamas, podczas gdy na Zachodnim Brzegu Jordanu rządzą bardziej umiarkowani politycy związani z Fatah.
Z terenu Strefy dość regularnie ostrzeliwane są przygraniczne miejscowości Izraela, co wywołuje akcje odwetowe. Sobotnia należy jednak do najkrwawszych w ostatnich latach.
Źródło: legia.com,zaglebie-lubin.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA