Świat

"Decyzje są podejmowane w Chicago, nie w Warszawie"

Świat

Wikipedia/ licencja GNUPrezydent Litwy nie przyjęła zaproszenia do Polski

Decyzje dotyczące kwestii bezpieczeństwa NATO zostaną potwierdzone na szczycie w Chicago, a nie w Warszawie - oceniła w środę prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

- Decyzje w kwestiach bezpieczeństwa państw NATO przyjmowane są w drodze porozumienia pomiędzy 28 państwami członkowskimi - czytamy w komunikacie służby prasowej prezydent, przekazanym agencji BNS.

Podkreśla się w nim, że właśnie w środę "podjęcie takich decyzji przewidziane jest w Brukseli w czasie spotkania ministrów spraw zagranicznych i obrony narodowej". - Przyjęte decyzje ostatecznie zostaną potwierdzone w czasie szczytu w Chicago, a nie w Warszawie - głosi komunikat.

Prezydent nie przyjęła zaproszenia

W poniedziałek do Warszawy na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego przybyli prezydenci Łotwy i Estonii: Andris Berzins i Toomas Ilves. Politycy we wtorek rozmawiali o majowym szczycie NATO w Chicago, który ma się odbyć w dniach 20-21 maja.

Przyjęte decyzje ostatecznie zostaną potwierdzone w czasie szczytu w Chicago, a nie w Warszawie prezydent Litwy Dalia Grybauskaite

Litewscy politolodzy i komentatorzy negatywnie ocenili takie działanie prezydent, stwierdzając, że jest to błąd, który może jeszcze bardziej pogorszyć stosunki obu krajów i wizerunek Litwy. Litewscy czołowi politycy powstrzymali się od komentarzy.

Natomiast we środę ukazała się informacja, że w przyszłym tygodniu do Warszawy udaje się premier Andrius Kubilius, który ma wziąć udział w Forum Gospodarczym Polska-Europa Środkowa-Chiny. Do Warszawy wybiera się też przewodnicząca Sejmu Irena Degutiene, która weźmie udział w rozpoczynającej się w czwartek dwudniowej konferencji przewodniczących parlamentów Unii Europejskiej.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/ licencja GNU