Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ostatecznym orzeczeniu w sprawie środków tymczasowych podtrzymał decyzję o zawieszeniu polskich przepisów o Sądzie Najwyższym. Chodzi o ustawę, która zmuszała do przejścia w stan spoczynku sędziów po ukończeniu 65. roku życia.
19 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, przychylając się do wniosku Komisji Europejskiej, wydał wstępne postanowienie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych.
Obejmowały one zawieszenie stosowania przepisów polskiej ustawy o SN dotyczącej przechodzenia w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia; przywrócenie do orzekania sędziów, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani w stan spoczynku; powstrzymanie się od wszelkich działań zmierzających do powołania sędziów SN na stanowiska, których dotyczą kwestionowane przepisy.
Argumenty obu stron i decyzja TSUE
W listopadzie w Luksemburgu odbyła się rozprawa, na której Polska i Komisja Europejska przedstawiły swoje argumenty. Komisja Europejska przekonywała, że niezbędne jest zawieszenie przepisów do czasu wydania ostatecznego wyroku. Polskie władze prezentowały stanowisko, że nie ma do tego przesłanek.W poniedziałek zapadła ostateczna decyzja w tej sprawie. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował, że uwzględnił złożony przez Komisję Europejską wniosek o zastosowanie środków tymczasowych.
CZYTAJ STANOWISKO TRYBUNAŁU SPRAWIEDLIWOŚCI UNII EUROPEJSKIEJ
Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym
Pod koniec listopada polski parlament uchwalił nowelizację ustawy o SN - której projekt złożył w Sejmie klub PiS - dotyczącą powrotu do pełnienia urzędu sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy zostali zmuszeni do przejścia w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia.
Kancelaria Prezydenta poinformowała, że w poniedziałek, zgodnie z wymaganym prawem terminem, prezydent podejmie decyzję co do podpisania tej nowelizacji.
Autor: js//rzw//kwoj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock