Dawna twierdza krzyżowców zdobyta przez siły Asada


Syryjskie wojsko reżimowe zdobyło obleganą od stycznia dawną twierdzę krzyżowców Krak des Chevaliers, położoną w prowincji Hims niedaleko granicy z Libanem. Dawna siedziba joannitów w zachodniej Syrii była od dwóch lat bastionem rebeliantów.

Telewizja al-Majadin z siedzibą w Bejrucie, popierająca reżim w Damaszku, pokazała reżimowe siły w twierdzy Krak des Chevaliers i żołnierzy wymachujących syryjską flagą na jednej z wież cytadeli. Wojsko strzelało na wiwat, ciesząc się z odniesionego zwycięstwa.

Siedziba krzyżowców i punkt przerzutowy Hamasu

Oprócz zamku nazywanego też po arabsku Hisn al-Akrad (zamkiem Kurdów), siły wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi opanowały w czwartek też większość położonego poniżej zamku miasta al-Hisn, z którego według mieszkańców z rana uciekło wielu rebeliantów.

Syryjskie wojsko prowadzi kampanię zabezpieczania miast i wsi wzdłuż granicy z Libanem oraz drogi ze stolicy na wybrzeże.

Twierdza Krak des Chevaliers miała strategiczne znaczenie dla organizowania oporu przeciwko reżimowi Baszara el-Asada w ostatnich dwóch latach. Była siedziba krzyżowców znajduje się bowiem przy jedynej drodze prowadzącej z Antiochii do Bejrutu i Morza Śródziemnego.

Unikat na skalę światową. Na liście UNESCO

Budowę fortecy rozpoczęli w 1031 roku Abbasydzi. W 1142 roku, w czasie wypraw krzyżowych, zamek na 650-metrowym urwisku powierzono Suwerennemu Rycerskiemu Zakonowi Szpitalników Św. Jana i wtedy też otrzymał on nazwę Krak des Chevaliers - twierdzy rycerzy. Po opuszczeniu Bliskiego Wschodu przez krzyżowców w 1291 roku zamek utracił militarne znaczenie i został zajęty przez miejscową ludność. Przed wybuchem wojny domowej w Syrii był jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków, wpisanych na listę dziedzictwa kultury UNESCO.

Trwający od trzech lat konflikt spowodował zniszczenia wielu zabytków, m.in. średniowiecznego bazaru w Aleppo i Meczetu Umajjadów. Plądrowanie zagroziło starożytnym grobowcom w Palmirze; uszkodzone zostały także rzymskie świątynie. Zniszczenia nie ominęły także Krak des Chevaliers.

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: