Tysiące Duńczyków na ulicach. W obronie święta państwowego

Autor:
pqv\mtom
Źródło:
PAP

W niedzielę przed siedzibą rządu i parlamentu Danii co najmniej 50 tysięcy osób demonstrowało przeciwko likwidacji wolnego od pracy święta państwowego, tzw. Wielkiego Dnia Modlitwy - poinformowali organizatorzy manifestacji z duńskiej centrali związkowej FH.

Do Kopenhagi przyjechało 70 autobusów ze związkowcami z różnych branż, od nauczycieli po budowlańców.

- Mamy nadzieję, że rząd wysłucha nas i zauważy, że jest to sprawa publiczna, reforma, która nie powinna być przeprowadzana - podkreśliła na wiecu przewodnicząca FH Lizette Risgaard. Jej zdaniem projekt zmian powinien zostać wycofany z parlamentu, a sprawa rozstrzygnięta podczas trójstronnych rozmów ze związkami i pracodawcami.

Szefowa związku zawodowego pielęgniarek Grete Christensen nazwała działania rządu "niedemokratycznymi".

Szukają oszczędności

Ustawa likwidująca święto od 2024 roku jest już procedowana w parlamencie. Rezygnacja z dnia wolnego ma przynieść oszczędności w wysokości trzech mld koron (400 mln euro) i zasilić budżet obrony. Duńskie władze chcą w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę zwiększyć wydatki na wojsko do dwóch proc. PKB do 2030 roku.

Socjaldemokratyczna premier Mette Frederiksen przekonywała prezentując propozycję zniesienia święta, że "każdy musi mieć swój wkład i trochę więcej pracować".

Według najnowszego sondażu opublikowanego w niedzielę przez gazetę "Ekstra Bladet" 75 proc. Duńczyków sprzeciwia się likwidacji Wielkiego Dnia Modlitwy. Wśród przeciwników są wyborcy rządzącej koalicji Duńskiej Partii Socjaldemokratycznej, centrowej partii Umiarkowani oraz centroprawicowej Partii Liberalnej. Ugrupowania te mają większość.

Święto Wielki Dzień Modlitwy zostało wprowadzone pod koniec XVIII wieku, aby zastąpić inne zlikwidowane święta kościelne i przypada w czwarty piątek po Wielkanocy.

W Danii 73 procent liczącego sześć mln społeczeństwa należy do luterańskiego Duńskiego Kościoła Narodowego, choć jedynie 3 procent regularnie uczęszcza na nabożeństwa. W ostatnich latach wiosenne święto jest głównie wykorzystywane przez Duńczyków do rekreacji na świeżym powietrzu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pqv\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości