TVN24 | Świat

Mała Syrenka z baśni Andersena nazwana "rasistowską rybą"

TVN24 | Świat

Autor:
momo//rzw
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Pomnik Małej Syrenki w Kopenhadze zdewastowany PAP/EPA/NIELS CHRISTIAN VILMANN
wideo 2/5
PAP/EPA/NIELS CHRISTIAN VILMANNPomnik Małej Syrenki w Kopenhadze zdewastowany

Stojący w Kopenhadze posąg Małej Syrenki, postaci z baśni duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena, został w piątek zdewastowany. Na podstawie rzeźby, która jest jednym z symboli Danii, pojawił się napis "rasistowska ryba".

Posąg Małej Syrenki - bohaterki jednej z baśni duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena - stanął na promenadzie na nabrzeżu kopenhaskiego portu 23 sierpnia 1913 roku. Brązowa rzeźba autorstwa Edvarda Eriksena, przedstawiająca siedzącą na kamieniu postać pół kobiety, pół ryby, stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli stolicy Danii i jedną z jej atrakcji turystycznych. Szacuje się, że przed pandemią rocznie odwiedzało ją ponad milion turystów.

"Rasistowska ryba"

Napis "rasistowska ryba" pojawił się w piątek na kamieniu, na którym siedzi postać Syrenki. Na jej piersiach i kolanie umieszczono naklejki. Nikt dotąd nie przyznał się do zdewastowania rzeźby. - Uważamy to za wandalizm i rozpoczęliśmy dochodzenie - powiedział rzecznik policji w Kopenhadze.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Poniewierana Mała Syrenka

Mała Syrenka nieraz była już celem wandali. Wielokrotnie i różnych intencjach była ochlapywana farbą - m.in. przez protestujących przeciw rzezi wielorybów na Wyspach Owczych - dwa razy pozbawiono ją głowy, straciła ramię, a nawet zdarzyło się, że eksplozja zrzuciła ją z kamienia do wody.

Na swym koncie ma także przebranie w burkę oraz zablokowanie jej fotografii przez administrację Facebooka ze względu na nagość. W styczniu bieżącego roku na kamieniu, na którym siedzi postać, pojawił się napis "Wolny Hongkong".

Walka z pomnikami

W ostatnich tygodniach, w związku z protestami ruchu Black Lives Matter w wielu krajach podnoszono temat usunięcia pomników postaci historycznych, które były związane m.in. z handlem niewolnikami i kolonializmem. Jak pisze agencja Reutera, sprawa pomnika Małej Syrenki nie była w tym kontekście poruszana, ale w ubiegłym roku remake filmu animowanego Disneya z 1989 roku o tym samym tytule wywołał kontrowersje po tym, jak afroamerykańska aktorka Halle Bailey została obsadzona w głównej roli.

- Trudno mi dostrzec, co konkretnie jest rasistowskie w baśni "Mała Syrenka" - powiedziała duńskiej agencji prasowej Ritzau Ane Grum-Schwensen, badaczka z Hans Christian Andersen Center na Uniwersytecie Południowej Danii.

Autor:momo//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl