Królowa Danii po 66 latach rzuciła palenie

Źródło:
PAP

83-letnia królowa Danii Małgorzata II po 66 latach rzuciła palenie papierosów - poinformował w sobotę duński dwór królewski. Jak wyjaśniono, do decyzji o rzuceniu nałogu przyczyniła się operacja kręgosłupa, jaką monarchini przeszła w lutym. Kilka miesięcy temu pytana przez media, czy planuje przestać palić odpowiedziała: - Jestem już tak stara, że nie ma to znaczenia.

- Królowa zrezygnowała z papierosów przed operacją i od tego czasu już nie pali - przekazała rzeczniczka dworu królewskiego Lenne Balleby.

CZYTAJ WIĘCEJ: Królowa Małgorzata II odebrała wnukom tytuły książęce, teraz przeprasza

Królowa Danii Małgorzata II Getty Images

Paliła papierosy przez pół wieku

Duński Urząd ds. Zdrowia zaleca, aby powstrzymać się od palenia na sześć tygodni przed operacją. W ten sposób zmniejsza się ryzyko wystąpienia infekcji, a rany po zabiegu szybciej się goją.

Królowa po operacji przeszła rehabilitację i szybko wróciła do wykonywania obowiązków. W czwartek i piątek przyjęła króla Norwegii Haralda V oraz królową Sonję.

Małgorzata II paliła papierosy odkąd skończyła 17 lat, wówczas jej rodzice król Fryderyk IX i królowa Ingrid poczęstowali ją papierosem, o czym opowiedziała w swojej biografii z 2021 roku. Według tabloidu "B.T." monarchini przez 50 lat paliła mocne papierosy bez filtra.

Czy królowa nigdy już nie zapali papierosa?

Królowa zapytana na początku roku przez gazetę "Weekendavisen", czy planuje przestać palić papierosy oświadczyła: - Jestem już tak stara, że nie ma to znaczenia. Informację o rzuceniu nałogu przez królową Danii jako pierwsza podała gazeta "Her & Nu".

Czytaj też: Coraz więcej Polaków pali papierosy. Naukowcy chcą wyższych podatków i ograniczeń

Autorka/Autor:jr, momo

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images