Strzały w centrum handlowym w Kopenhadze. Policja o ofiarach śmiertelnych i ciężko rannych

Aktualizacja:
Autor:
pp,
akr\mtom
Źródło:
PAP

Wzrosła liczba ofiar niedzielnej strzelaniny w centrum handlowym Fields w Kopenhadze. Jak poinformował szef policji w stolicy Danii, inspektor Soren Thomasse, liczba zmarłych wzrosła do trzech, a cztery osoby są w stanie ciężkim. Jak dodał, na razie nic nie wskazuje na to, by chodziło o atak terrorystyczny. Domniemany sprawca został w poniedziałek oskarżony o zabójstwo i zamiar zabójstwa. Umieszczono go na 24 dni w zamkniętym oddziale psychiatrycznym.

Jak przekazał inspektor Soren Thomasse, od strzałów z karabinu w ataku w centrum handlowym w Kopenhadze zginęli 17-letnia Dunka, 17-letni Duńczyk i 47-letni obywatel Rosji mieszkający w Danii. Ciężko ranne są dwie duńskie obywatelki w wieku 40 i 19 lat, a także dwoje Szwedów: 50-letni mężczyzna oraz 16-letnia dziewczyna. - Lekko poszkodowanych jest również wiele innych osób, wskutek ewakuacji, nie od kul - podkreślił.

Thomasse ocenił, że ofiary były przypadkowe. - Nic nie wskazuje na to, byśmy mieli do czynienia z aktem terroru. Wybór celów nie był motywowany płcią ani innymi względami - stwierdził.

Motyw strzelaniny jest wciąż nieznany. Policja podtrzymała hipotezę, że sprawca działał w pojedynkę.

CZYTAJ TEŻ: "Strzelał do tłumu". Relacje świadków ataku w centrum handlowym

Policja o napastniku: w chwili zatrzymania był uzbrojony w karabin oraz nóż

Jak ujawniła policja, zatrzymany 22-letni rodowity Duńczyk, uważany przez policję za sprawcę strzelaniny, miał wcześniej problemy ze zdrowiem psychicznym. Podczas przesłuchania mężczyzna potwierdził, że był w centrum handlowym. - W chwili zatrzymania był uzbrojony w karabin oraz nóż. Niewykluczone, że miał też dostęp do pistoletu. Nie posiadał pozwolenia na broń - przekazał Thomasse.

Policja potwierdziła wcześniejsze doniesienia duńskich mediów o tym, że przed strzelaniną podejrzany opublikował materiały w internecie. Według duńskiej gazety "Jyllands-Posten" częścią śledztwa w sprawie strzelaniny są cztery filmy, opublikowane w serwisie YouTube, na których młody Duńczyk pozuje z karabinem oraz pistoletem. Materiał nie jest już dostępny w internecie.

Z kolei duński tabloid "B.T." podał, że w mediach społecznościowych mężczyzna pisał: "kwetiapina (lek stosowany w psychiatrii - red.) nie działa".

Policja przekazała, że mężczyzna został w poniedziałek przesłuchany w sądzie miejskim oraz oskarżony o zabójstwo i zamiar zabójstwa. Umieszczono go na 24 dni w zamkniętym oddziale psychiatrycznym.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp, akr\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości