Czystki w strukturach siłowych. Putin wysłał na emeryturę pięciu generałów

kremlin.ruPutin rotuje kadrami, a sam wciąż cieszy się największą popularnością w Rosji

Prezydent Rosji dokonał przetasowań w MSW. Stanowiska straciło pięciu generałów, mianowanych w czasach prezydentury poprzednika Władimira Putina, Dmitrija Miedwiediewa. Wcześniej Putin przeprowadził zmiany kadrowe w Komitecie Śledczym i prokuratorze generalnej.

O przetasowaniach w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych poinformowały rosyjskie agencje. Jednym ze zwolnionych generałów jest Aleksandr Liebiediew, szef zarządu MSW ds. zapewnienia bezpieczeństwa osobom podlegającym ochronie państwowej. Zwolniony ze służby został także Iwan Birnik, szef zarządu ds. działalności oddziałów specjalnych i lotnictwa MSW.

Portal RBK podaje, że Liebiediew pełnił powierzoną mu funkcję od 2011 r. Został mianowany na to stanowisko przez poprzednika Władimira Putina, Dmitrija Miedwiediewa.

Dymisja Birnika jest związana z powstaniem Gwardii Narodowej. Lotnictwo MSW wejdzie w jej struktury.

Zwolnieni ze służby zostali także mianowani przez Miedwiediewa szefowie policji w obwodach tomskim i omskim, Igor Mitrofanow i Jurij Tomczak. RBK informuje, że w styczniu w resorcie Mitrofanowa wybuchł skandal korupcyjny.

Jednocześnie Władimir Putin przeprowadził szereg mianowań w resorcie wewnętrznym. Szefem policji w Północnokaukaskim Okręgu Federalnym został generał policji Siergiej Baczurin.

Zmiany w Komitecie Śledczym

30 kwietnia Putin podpisał dekret o zmianach kadrowych w Komitecie Śledczym. Stanowiska straciło dwóch zastępców szefa tej struktury, Aleksandra Bastrykina. Jednego ze zwolnionych zastąpił prokurator, który badał sprawę zabójstwa opozycjonisty Borysa Niemcowa. Drugim zastępcą został generał, który prowadził sprawę zamachu na byłego wicepremiera Anatolija Czubajsa.

Stanowisko stracił także szef oddziału Komitetu Śledczego w Chakasji Władimir Koniewskich, również mianowany przez Dmitrija Miedwiediewa.

Opozycyjna "Nowaja Gazieta", komentując zmiany w strukturach wewnętrznych i organach ścigania, pisze, że "Putin zdecydował postawić na nowych faworytów, wysyłając na emerytury, tych, którzy byli dla niego oparciem w walce o władzę w ciągu 15 lat".

Autor: tas//gak / Źródło: RBK, Nowaja Gazieta, newsru.com

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Pozostałe wiadomości