Facebook przeprosił swoich użytkowników. Miliony ludzi korzystających z popularnego serwisu otrzymało w niedzielny wieczór komunikaty z pytaniem: czy są bezpieczni po eksplozji w Lahore. Nawet ci, którzy nigdy w Pakistanie nie byli, a na co dzień mieszkają dziesiątki tysięcy kilometrów od miejsca zamachu.
Facebook przeprosił użytkowników z całego świata, którym wyświetlił się komunikat z zapytaniem o stan bezpieczeństwa. Komunikat związany był z samobójczym zamachem, do którego doszło w niedziele w pakistańskim mieście Lahore.
"Czy zostałeś dotknięty eksplozją?"
Użytkownicy Facebooka z Nowego Jorku i Wirginii, którzy otrzymali powiadomienia, podzielili się nimi na Twitterze. "Niestety, wiele osób, które nie były dotknięte przez zamach, otrzymało powiadomienie z pytaniem, czy są bezpieczne" - napisano w oświadczeniu umieszczonym na stronie Facebooka. "Taki błąd jest sprzeczny z intencją tego produktu. Przepraszamy każdego, kto błędnie otrzymał to powiadomienie" - podkreślono. Niektóre komunikaty pojawiły się na telefonach komórkowych z zapytaniem: "czy zostałeś dotknięty eksplozją?". Brakowało jednak szczegółów - gdzie miała miejsce eksplozja, jak blisko oraz kto był na nią narażony. Większość komunikatów, które pojawiły się na monitorach użytkowników wersji stacjonarnej oraz mobilnej zawierały jednak informację, że chodzi o zamach w Lahore, gdzie w wyniku samobójczego zamachu zginęło przynajmniej 69 osób, a kolejne 300 zostało rannych.
Krytyka o selektywne korzystanie z funkcji
Wadliwe powiadomienia to ostatnie potknięcie Facebooka, który rozwija funkcję "Safety Check" ("raportu o bezpieczeństwie”). Dzięki niej użytkownicy mogą szybko poinformować swoich bliskich, że są bezpieczni pomimo niebezpieczeństwa bądź kataklizmu, który miał miejsce w ich okolicy. W listopadzie, kilka godzin po krwawym zamachu w Nigerii, Facebook uruchomił "Safety Check" po fali krytyki, że korzysta z udogodnień selektywnie. Kilka dni wcześniej Facebook bardzo szybko włączył tę funkcję po serii ataków w Paryżu, jednak po zamachu w Bejrucie - który miał miejsce niemal w tym samym czasie - już nie. Wcześniej Facebook używał swojej funkcji jedynie w przypadku katastrof naturalnych.
Autor: tmw/kk / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock