Mieszkańcy Nowej Zelandii wkrótce będą mogli wybrać w referendum nową flagę swojego kraju. Utworzona przez władze kraju rada przedstawiła właśnie cztery propozycje flagi, które zostały wybrane spośród 40 przedstawionych w sierpniu wzorów.
Cztery propozycje nowej flagi zostały przedstawione przez wiceministra Billa Englisha w muzeum narodowym w stołecznym Wellington.
Trzy spośród przedstawionych projektów opierają się o wizerunek liścia paproci - dla takiego pomysłu sympatię wyrażał premier John Key. Czwarty projekt również przedstawia liść paproci, ale jeszcze nierozwinięty.
Mieszkańcy mają dość?
Referendum, w którym mieszkańcy Nowej Zelandii będą mogli wskazać najlepszy spośród przedstawionych czterech projektów nowej flagi, odbędzie się pomiędzy 20 listopada a 11 grudnia 2015 roku.
W marcu 2016 roku odbędzie się natomiast drugie referendum, w którym mieszkańcy wypowiedzą się, czy wolą nową flagę, czy chcą zostać przy dotychczasowej. Jeśli opowiedzą się za zmianą, zostanie ona przyjęta pół roku później.
Wielu mieszkańców nie ukrywa jednak zmęczenia pomysłem zmiany flagi, powszechne są również wyrazy niezadowolenia z braku transparentności procesu wyboru czterech wzorów spośród ponad 10 tysięcy projektów, które zgłaszali sami mieszkańcy.
Problematyczna zmiana
Nowa Zelandia dyskutuje na zmianą przyjętej w 1902 r. flagi. Jako pierwszy z otwartą propozycją zmiany wyszedł przed rokiem, w czasie kampanii parlamentarnej, premier John Key. Argumentował on, że na obecnej fladze znajduje się Union Jack, czyli flaga Wielkiej Brytanii, która "symbolizuje epokę kolonizacji, która już minęła".
Key dodał też, że obecna nowozelandzka flaga za bardzo przypomina flagę Australii, co wielokrotnie powodowało, że podczas spotkań nowozelandzki premier sadzany był przy stole obok niewłaściwej flagi.
Obecna flaga posiada jednak też wielu zwolenników, którzy podkreślają, że ginęły pod nią dziesiątki Nowozelandczyków i jej zmiana byłaby obrazą ich pamięci.
Koszt zmiany flagi szacuje się na około 26 mln dolarów.
Autor: mm\mtom / Źródło: Guardian, govt.nz, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: govt.nz