Czołgi z Niemiec dla Ukrainy. Ekspert: Niemcy nie muszą czekać na decyzje USA

Autor:
KS/kab
Źródło:
PAP

Heather Conley, wpływowa w dziedzinie polityki zagranicznej szefowa amerykańskiego think tanku German Marshall Fund, skrytykowała w wywiadzie udzielonym niemieckiemu dziennikowi "Die Welt" opieszałą pomoc zbrojeniową Berlina dla Ukrainy. Jak podkreśliła, w kwestii dostaw czołgów "Niemcy mogą podjąć decyzję samodzielnie, nie muszą czekać na Waszyngton".

- Niemiecki rząd zainicjował ważne decyzje, takie jak zerwanie z tradycją niewysyłania broni do stref wojennych - przyznała szefowa amerykańskiego think tanku German Marshall Fund w wywiadzie udzielonym niemieckiemu dziennikowi "Die Welt".

- Wiele rzeczy wciąż dzieje się jednak zbyt wolno i prowadzi do tego, że politycy szukają wymówek, by czegoś nie robić. Skutkuje to utratą zaufania za granicą. Ministrowie regularnie przedstawiają różne sprzeczne perspektywy i wyjaśnienia dotyczące nieudzielania wsparcia wojskowego. Niestety czynniki te często przysłaniają istotną pomoc, jaką przekazują Niemcy - przyznała.

"Niemcy nie muszą czekać na Waszyngton"

Dziennik w rozmowie z Conley, którą nazwał "jednym z najważniejszych głosów polityki zagranicznej w USA", zwrócił uwagę na to, że "niemiecki rząd jest krytykowany za odmowę dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard". "Kanclerz Olaf Scholz i inni podkreślają, że nie chcą działać sami, a przecież USA też nie dostarczają czołgów bojowych. Niemniej, z komunikatów napływających z Waszyngtonu zawsze wynika, że Amerykanie byliby zadowoleni, gdyby Niemcy dostarczali czołgi" - czytamy na łamach "Die Welt".

- To całkowita prawda - podkreśliła szefowa think tanku German Marshall Fund. - Niemcy mogą podjąć decyzję samodzielnie, nie muszą czekać na Waszyngton. Myślę, że ostatnie wypowiedzi wysokich rangą amerykańskich urzędników wskazują, że Waszyngton chce, aby Niemcy dostarczały czołgi. Dla Berlina nie ma tak naprawdę żadnych ograniczeń w przekazywaniu pomocy - poza ograniczeniami, które sam sobie wyznacza - oznajmiła.

Zapytana, czy uważa, że Niemcy powinny jak najszybciej dostarczyć czołgi Leopard, Conley odpowiedziała, że "to jest decyzja niemieckiego rządu". - Nie ma już jednak powodu, by tego nie robić - zaznaczyła.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:KS/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości